Boleslovas Ambrazas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Boleslovas Ambrazas (1900 m. rugsėjo 17 d. Pakarklių k., Krakių valsč., Kėdainių apskr. – 1977 m. rugsėjo 18 d. Šiauliuose), vargonininkas, chorvedys, muzikos mokytojas.

Biografija

Mokėsi Krakių progimnazijoje, o vietos vargonininkas išmokė skambinti pianinu ir griežti vargonais.

19261936 m. vargonininkavo ir vadovavo chorui Sidabravo (Radviliškio r.) parapijoje, mokytojavo progimnazijoje.

1936 m. persikėlęs į Šilutę, dirbo pašte. 1939 m. vokiečiams okupavus Klaipėdos kraštą, B. Ambrazas išvyko į Zarasus – dirbo pašte ir vadovavo moterų vokaliniam ansambliui. 1940 m. apsigyveno Vilniuje, kur dirbo pašte ir vargonininkavo Arkikatedroje (buvo vargonininkų K. Kavecko ir A. Gimžausko pavaduotojas). 1945 m. B. Ambrazas sugrįžo į Krakes, dirbo pašto viršininku, mokytojavo ir vadovavo chorui miestelio mokykloje.

1945 m. rudenį sovietų saugumo suimtas ir ištremtas į Archangelską, po metų perkeltas į Irkutską. Čia sutiko savo vyriausiąjį sūnų, kuris padėjo išgyventi tremties kančias. Grįžęs iš tremties, apsigyveno pas savo artimuosius Šeduvoje (Radviliškio r.), kur gavo darbo pašte ir vidurinėje mokykloje – vadovavo moksleivių chorui.

1950 m. perkeltas į Šiaulius, dirbo pašte ir vadovavo miesto mėgėjų chorams bei vokaliniams ansambliams. 19521956 m. sėkmingai dirbo su alaus fabriko „Gubernija" mišriuoju choru. Kolektyvą parengė 1955 m. respublikinei dainų šventei, chorų apžiūrose laimėjo pirmųjų ir kitų prizinių vietų, nemažai koncertavo.

19571962 m. vadovavo Šiaulių baldų kombinato mišriajam chorui, kuris buvo parengtas 1960 m. respublikinei dainų šventei, gerai pasirodė ir konkurse.

Nuo 1962 m. B. Ambrazas daug metų kūrybiškai vadovavo Šiaulių kultūros namų darbo veteranų mišriajam chorui (apie 60 dalyvių). Choras dalyvavo koncertuose, dainų šventėse ir kituose renginiuose.

Šaltinis

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2616-0=2616 wiki spaudos ženklai).