Bruto registro tona

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Bruto registro tona, BRT (angl. gross register ton, GRT, grt, g.r.t.) – matavimo vienetas, kuriuo matuojamas laivo vidinis tūris. 1 bruto registro tona lygi 2,83 m³ (t. y., 100 kubinių pėdų).

Laivo dydis, išreikštas BRT, yra bruto registro tonažas (angl. gross register tonnage). Tai suminis visų nuolatos uždarų laivo patalpų tūris. Kitas susijęs dydis yra neto registro tonažas, skaičiuojamas kaip bruto registro tonažas minus tūris patalpų, netinkamų kroviniams gabenti (pvz., variklių patalpos, laivo kuro talpyklos, įgulos patalpos ir pan.).[1][2]

Bruto registro tonažas nėra laivo masė ar išstumto vandens tūris, tad šio tonažo negalima painioti su dedveito tonažu ar vandentalpa.

Bruto registro tonažą 1854 m. įstatymiškai įteisino D.Britanijos įstatymai, o tonažo nustatymo metodiką 1849 m. sukūrė admirolo George Moorsom komisija.

Vėliau bruto ir neto registro tonažus pakeitė bendrasis tonažas (angl. gross tonnage) ir neto tonažas (angl. net tonnage). Tai įvyko IMO ('Tarptautinė jūrų organizacija') 1969 m. birželio 23 d. priėmus Tarptautinę laivų tonažo matavimo sutartį (International Convention on Tonnage Measurement of Ships).

Nauja tonažo matavimo ir duomenų panaudojimo tvarka visiems naujiems laivams įsigaliojo nuo 1982 m. liepos 18 d. Jau naudojamiems laivams buvo suteiktas 12 m. pereinamasis laikotarpis, kad nekiltų ekonominių problemų, kadangi uostų ir kiti mokesčiai siejami su laivų tonažu. Nuo 1994 m. liepos 18 d. bendrasis ir neto tonažas, bedimensiai skaičiai, apskaičiuojami naudojant matematines formules, tapo vieninteliais oficialias laivų tonažo matais.[3] Tačiau senųjų laivų aprašymuose bruto ir neto registro tonos toliau plačiai naudojamos.

Nuorodos

  1. Stopford, Martin (2009), Maritime Economics, Taylor & Francis, p. 752, <http://books.google.fi/books?id=tfsC6RUDn2QC>. Retrieved on 2011 m. spalio 17 d. 
  2. "Units and Systems of Measurement Their Origin, Development, and Present Status." Nuoroda tikrinta 17 October 2011.
  3. International Convention on Tonnage Measurement of Ships. International Maritime Organization (IMO).

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2935-0=2935 wiki spaudos ženklai).