Bukantės dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Zemaites muziejus1Bukanteje.Zem.2007-08-23.jpg

Bukantės dvaras buvo Bukantėje (dabar Plungės rajono savivaldybė). Išlikę kai kurie dvaro pastatai, Bukantės koplyčia (1863 m.), svirnas. Dvare įkurtas rašytojos Žemaitės literatūros muziejus.

Istorija

Vietovė minima nuo XVI a., kai priklausė Bukončiams. XVII a. Bukantų valdos skilo į dvi dalis, kurių vieną sudarė Didžioji Bukantė, kitą – Mažoji Bukantė.

Didžiosios Bukantės savininkai ilgą laiką buvo Petrelevičiai. XIX a. pradžioje Didžiojoje Bukantėje jau gyveno Juozas Andriejauskas, pirkęs dvarą iš Karpio. Vėliau dvaras perėjo jo sūnui Antanui, kuris savo ruožtu jį taip pat paliko savo bendravardžiam sūnui Antanui, gyvenusiam XIX–XX a. sandūroje. 18601863 m. dvarininkai pastatydino Bukantės koplyčią.

Mažoji Bukantė (arba Bukantiškė) XVIII a. pabaigoje buvo žinoma kaip Šateikių dvaro palivarkas, kurį ten rezidavę grafai Brioel-Pliateriai įsigijo 1723 m. Apie 70 ha Bukantiškės dvarelio sodyba buvo įsikūrusi kalvotoje, miškeliais apaugusioje vietovėje.

1920 m. per tarpukario žemės reformą Bukantė išdalyta, dvarelyje įsikūrė keturi valstiečių ūkiai, prijungti prie Godelių kaimo. 1946 m. Žemaitės gimtasis namas jau priklausė Aglinskiams, kurie iš grafo buvo nusipirkę ir buvusį dvarelio malūną. 1957 m. architektas R. Šeibokas parengė Žemaitės gimtinės restauravimo projektą, pagal kurį namas suremontuotas. 1965 m. Telšių muziejus „Alka“ šiame name įrengė Žemaitės memorialinę ekspoziciją, kitame namo gale įrengta biblioteka. 1977 m. tautodailininkai Bukantės dvare pastatė rodyklių ir skulptūrų kompleksą.

Šaltiniai

  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 78 psl.

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: