Chalisko valstija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Chalisko valstija
Jalisco
Flag of Jalisco.svg Coat of arms of Jalisco.svg
Jalisco en México.svg
Laiko juosta: (UTC-6)
------ vasaros: (UTC-5
Valstybė: Vėliava Meksika
Centras: Gvadalachara
Gyventojų: 6 652 232 (2005 m.)
Plotas: 8038680,386 km²
8,038,600 ha
31,037.035 mi²
km²
Tankumas (2005): 8383 žm./km²
0.83 žm./ha
214.97 žm./mi²
žm./km²
ISO 3166-2: MX-JAL
Commons-logo.svg Vikiteka: Chalisko valstijaVikiteka

Chaliskas (isp. Jalisco) – valstija vakarinėje Meksikoje, Ramiojo vandenyno pakrantėje. Jos sostinė yra Gvadalacharos miestas.

Geografija

Valstija ribojasi: šiaurėje – su Najaritu, Sakateku, Aguaskaljentesu, rytuose – su Guanachuatu, pietuose – su Mičoakanu ir Kolima. Iš vakarų skalauja Ramusis vandenynas.

Vakarinėje Chalisko dalyje susikerta Vakarų Siera Madrės ir Pietų Siera Madrės kalnai. Yra veikiančių ugnikalnių (Kolimos ugnikalnis). Vakaruose paviršius leidžiasi į Bachijo lygumą. Vandenyno pakrantėje driekiasi siaura lyguma, išraižyta įlankų ir lagūnų. Dėl didelių reljefo skirtumų klimatas Chaliske įvairus: šiaurėje ir šiaurės rytuose būdingas pusiau sausas klimatas su vidutine metine temperatūra 16 °C ir metiniu kritulių kiekiu, mažesniu nei 700 mm. Aukštikalnėse klimatas vidutinio vėsumo, drėgnas, ten metinis kritulių kiekis 700–1000 mm. Centriniuose plokščiakalniuose ir slėniuose metinis kritulių kiekis 800–1200 mm, o metinė vidutinė temperatūra 20 °C. Vakaruose vyrauja karštas klimatas su vidutine 22-26 °C temperatūra, bei 1000–1500 mm kritulių per metus.

Chaliske telkšo didžiausias natūralius gėlavandenis ežeras Meksikoje – Čapalos ežeras. Šalia jo yra keletas mažesnių ežerų: San Markoso, Kachititlano, Atotonilko, Sajulos, Sakoalko, Sapotlano. Pagrindinės upės yra į Čapalos ežerą įtekanti Lerma ir iš jo ištekanti Grande de Santjagas, su intakais Bolanjosu, Chučipila, Atengu, Kolotlanu, Verde. Vakaruose keletas neilgų upių teka į vandenyną: San Nikolasas, Kuitsmala, Ameka, Ajukilja, Tuspanas.

Kultūra

Chaliskas yra gėrimo tekilos tėviškė. Tradicinis jos gavybos ir agavų auginimo regionas yra valstijos centre, Tekilos miesto apylinkėse. Šis regionas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Didžiausi miestaiLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.