Cholera

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Cholera - pavojinga infekcinė žarnyno liga. Ligos eigoje viduriuojama, vemiama, organizmas netenka daug skysčių. Senovėje, viduramžiais ir netgi XX a. pradžioje kildavo milžiniškos choleros epidemijos, nusinešdavusios gausybę žmonių gyvybių. Tačiau ekonomiškai atsilikusiose pasaulio valstybėse ir šiandien kyla choleros epidemijos.

Turinys

Priežastys

Cholera yra bakterinė liga, ją sukelia choleros vibrionas (Vibrio cholerae). Palankioje terpėje jis greitai dauginasi. Kaip gyvybinės veiklos produktas išsiskiriamas stiprus toksinas, sutrikdantis žarnyno veiklą, mat nuo jo ypač nukenčia žarnyno epitelio ląstelės.

Vibrio cholerae kolonija

Užkrato židinys yra vibriono nešiotojas. Bakterijos plinta oraliniu - fekaliniu būdu (per išmatas). Didelė dalis sergančiųjų gali užsikrėsti nuo musių, kurios lietėsi prie apkrėstų išmatų ir nutūpė ant maisto produktų. Choleros vibrionai taip pat veisiasi stovinčiame vandenyje. Tai - didelė problema vietovėse, kurių kanalizacijos sistema yra netvarkinga.

Simptomai ir ligos eiga

Inkubacinis periodas gali tęstis iki 5 dienų. Tada pajuntami choleros simptomai:

  • Bendras silpnumas;
  • Pykinimas;
  • Viduriavimas;
  • Troškulys;
  • Vėmimas;
  • Pilvo skausmas;
  • Retas šlapinimasis, sumažėjęs šlapimo kiekis;
  • Paaštrėję veido bruožai (įkritusios akys ir kt.) – „Hipokrato veidas“.

Ligos pradžioje stipriausiai pasireiškia viduriavimas, pykinimas, vėmimas. Viduriuojama gausiai vandeningomis bespalvėmis išmatomis. Nuo jų gali sklisti specifinis (nebūdingas išmatoms, šiek tiek primenantis žuvies) kvapas. Nors šlapinimasis tampa retas, netenkama daug skysčių. Kankina troškulys.

Laiku kreipusis į gydytoją galima išvengti choleros komplikacijų: inkstų, širdies ir kraujotakos sistemos, sąmonės sutrikimų.

Cholera šluoja gyvybes. La Petit Journal viršelis, XIX a. Tuo metu choleros epidemijos perpildytuose Vakarų Europos didmiesčiuose dar buvo gana dažnos

Tyrimai ir gydymas

Ligą galima nustatyti iš išmatų bei kitų išskyrų: vėmalų, tulžies. Taip pat pastebimas elektrolitų ir vandens trūkumas kraujyje.

Gydant skiriamas antibakterinių Vibrio cholerae veikiančių vaistų kursas. Be to, būtina atstatyti prarasto vandens ir išplautų mineralinių medžiagų kiekį organizme.

Gydymo kursas yra gana ilgas ir sudėtingas, organizmas jėgas atgauna negreit. Tačiau laikantis gydytojo nurodymų galima išvengti didesnių komplikacijų. Dėl ligos pavojingumo ir visuomenės sveikatos vardan, ligonis dispanserizuojamas.

Choleros profilaktika

Geriausia prevencija - griežtas asmens higienos laikymasis. Negalima gerti vandens iš upelių, upių, ežerų, balų. Ten, kur pasitaiko choleros atvejų, saugumo sumetimais vertėtų virinti ir vandentiekio vandenį.

Cholera didesnė galimybė užsikrėsti Trečiojo pasaulio šalyse, todėl patariama pasiskiepyti prieš ten vykstant.

Šaltiniai ir nuorodos

Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: