Dūkšto dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Dūkšto dvaras
Dvaro rūmai 1935 m. (iš A.Miškinio rinkinio)
Dvaro rūmai 1935 m. (iš A.Miškinio rinkinio)
Vieta Ignalinos rajonas
Įkurtas XVIII a. pab. - XIX a. pr.
Rūmų stilius Vėlyvasis klasicizmas
Bajorų giminės Giedraičiai
Stabrovskiai
Rudaminos
Beganskiai
Daugėlos
Zanai
Pastatų būklė Restauruojamas

Dūkšto dvaras – dvaras Ignalinos rajone, Dūkštelių kaime.

Istorija

Dvaras paminėtas XVI a. kaip Giedraičių valda, vėliau perėjusi Stabrovskiams. 1573 m. dvarą nupirko Rudaminos ir valdė jį iki 1813 m., kada savininkais tapo Beganskiai. Išlikę rūmai pradėti statyti Rudaminų, o baigti – Beganskių. Vėliau savininkais tapo Daugėlos.

XIX a. pirmoje pusėje dvare gyveno žymus dailininkas, Vilniaus universiteto profesorius Jonas Rustemas. Čia ir mirė, palaidotas dvaro kapinaitėse, buvusios bažnyčios šventoriuje. Dvare dažnai lankydavosi Filomatų draugijos kūrėjas, poetas ir geologas Tomas Zanas, su kuriuo neretai atvažiuodavęs ir jo draugas Adomas Mickevičius (jo vardu yra pavadinta parko liepų alėja). 1901 m. tuometinio dvaro šeimininko Daugėlos dukra Teresė susituokė su Tomu Zanu (jaunesniuoju). Zanams dvaras priklausė iki Antrojo pasaulinio karo, dvare buvo sukaupta turtinga archeologinių radinių ir senienų kolekcija.

19391944 metais dvare buvo įsikūrusi Žemesnioji žemės ūkio mokykla. Pokario metais dvaro pastatų kompleksas paskelbti respublikinės reikšmės architektūros paminklu. 19661975 m. dvaro ansamblio pastatai buvo remontuojami pagal Paminklų konservavimo instituto projektus. 1951 ar 1956 m. sudegė dvaro bažnyčia.

NuorodosLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: