Danutė Juškienė

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Danutė Juškienė

    Gimė 1939 m. vasario 21 d.
    Šilalės raj.
    Mirė 2015 m. spalio 20 d.
    Radviliškis

    Veikla

    Alma mater 1966 m. Šiaulių pedagoginis institutas

    Danutė Šepikaitė-Juškienė (g. 1939-02-21 Šilalės raj. - m. 2015-10-20 Radviliškyje; palaidota Radviliškio kapinėse), Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokytoja, mokyklos muziejaus steigėja.

    Biografija

    Gimė ūkininkų šeimoje, buvo vyriausia dukra. Vėliau, be jos, dar augo sesuo ir brolis. 1966 m. Šiaulių pedagog. institute įgijo ikimokyklinio auklėjimo auklėtojos specialybę. Dar iki studijų, o ir vėliau, dirbo Šilalės raj. vaikų darželyje, taip pat Šventų, Žąsino pradinėse, Stungaičių aštuonmetėje mokykloje mokytoja. 1966 m. atvyko į Mažeikius. Čia dirbo vaikų darželyje, o nuo 1969-ųjų paskirta Mažeikių vidurinės (vėliau 1-oji vidurinė) mokyklos vyr. pionierių vadove, 1981-1986 m. dirbo II (dabar – Gabijos gimnazija) vidurinės mokyklos užklasinio ir užmokyklinio darbo organizatore. Nuo 1986-ųjų sugrįžo į 1-ąją vidurinę mokytojauti ir vadovauti pionierių organizacijai. Vėliau D. Juškienė dėstė geografiją, rūpinosi muziejaus steigimu ir vadovavo jam iki išėjimo į užtarnautą poilsį – 2001 metų.

    Veikla

    1999 m. ji ėmėsi nelengvo darbo – parengti knygą apie seniausią miesto mokyklą. Tų pačių metų rudenį, minint gimnazijos įkūrimo 80-ąsias metines, dar dažais tebekvepianti knyga „Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija (1919-1999)“, sudarytos Danutės Juškienės, išleista „Saulės deltos“, Šiauliuose, pasiekė skaitytojus.

    D. Juškienė visada pasižymėjo energingumu, darbštumu, kiekvieną darbą dirbo atsakingai ir rūpestingai, buvo reikli ir sau, ir kitiems. Kaip teigia ją pažinoję žmonės, „darbui ji buvo atsidavusi kūnu ir siela“. Dar sovietiniais metais, be privalomų pionierių renginių, mokykloje vykdavo polkos, valso konkursai, mandagumo konkursai, buvo organizuojama „Pavasario šventė“ su margučiais.

    Rūpindamasi mokyklos muziejaus steigimu, rinko medžiagą apie jos kūrimąsi, mokytojus ir mokinius. Lankėsi pas Bronę Valantinaitę-Jokūbonienę, Mariją Cvirkienę (Merkelio Račkausko dukra), susirašinėjo su žymiais buvusiais mokyklos mokiniais. Perlaidojant JAV mirusią rašytoją, dar tarpukario gimnazijoje dirbusią Petronėlę Orintaitę, rūpinosi kelione į jos laidotuves Kudirkos Naumiesty.

    Rašė straipsnius, domėjosi literatūra, kultūros, meno naujienomis, greitai užsidegdavo naujais sumanymais: mokėsi pynimo iš vytelių meno, mėgo sodinti gėles, o buto sienos neretai būdavo nukabintos džiūstančiomis rožėmis, sausiukais, iš jų ruošdavo sausas puokštes.

    Šaltiniai

    • Romualda Žilinskienė. Darbui ji buvo atsidavusi kūnu ir siela // Santarvė. – 2015. – Spal. 24. – Nr. 120. – P. 9.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Algirdas Vilkas – autorius ir redaktorius – 102% (+3781-1=3780 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 1% (+41-108=-67 wiki spaudos ženklai).