Darijus I

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Darijus I-asis
sen. persų k. Darayavus
Persijos valdovas
Darius-Vase.jpg
Darijaus I-ojo antspaudas, kuriame jis pavaizduotas medžiojantis vežime, šalia matomas Ahuramazdos simbolis
Darijaus I-ojo antspaudas, kuriame jis pavaizduotas medžiojantis vežime, šalia matomas Ahuramazdos simbolis

Gimė 549 m. pr. m. e.
Mirė 486 m. pr. m. e. spalio mėn.

Tėvas Hystapas
Persijos valdovas
Valdė 521 m. pr. m. e. - 486 m. pr. m. e.
Pirmtakas Kambizas
Įpėdinis Kserksas I

Vikiteka Darijus IVikiteka

Darijus I-asis (sen. persų k. Darayavus vert. „Tas, kuris laiko gėrį“, 549486 m. pr. m. e. spalio mėn.) – Hystapo sūnus, Persijos valdovas, 521 m. pr. m. e. perėmęs valdžią po savo tolimo giminaičio Kambizo mirties.

Iškart po valdžios perėmimo teko malšinti prieš jį sukilusios Suzianą ir Babiloną. Po pusantrų metų trukusio apgulimo užėmė Babiloną, sugriovė jo sienas ir išžudė didžiąją dalį gynėjų. Apgulimui užtrukus prieš Darijų sukilo Persija, Midija, Asirija, Armėnija, Partija, Margiana, tačiau Darijui I-jam pavyko sukilimus numalšinti, o jų vadovai buvo nukankinti. 512 m. pr. m. e. antrą kartą užėmęs Babiloną užbaigė visus sukilimus. Susitvarkęs valstybės viduje bandė ją išplėsti, suruošė nesėkmingą žygį į skitų kraštą (p. Europoje, tarp Dunojaus ir Dono). Grįžtant jo kariuomenė užėmė Makedoniją. Iškart po to prasidėjo karas su Graikija, tačiau 490 m. pr. m. e. buvo sumuštas Maratono mūšyje ir karo tęsimą perdavė savo sūnui ir vėlesniam įpėdiniui Kserksui I.

Tuo tarpu užsiėmė administracine valstybės reforma – perdalino ją į 21 satrapiją, kurios savo plotu neatitiko senųjų, persų užkariautų valstybių plotų. Tuo būdu jis suvienijo skirtingas politines tendencijas turinčias valstybės dalis, sutvarkė satrapijų valdymą ir mokesčių surinkimą.

NuorodosLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: