Devai (budizmas)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Devaloka)
Devai (budizmas)
Sanskritas: देव Deva
Kinų k.: 天 Tiān
Japonų k.: 天 Ten
Korėjiečių k.: Cheon
Vietnam. k.: Thiên
Tibetiečių k.: lha
Mongolų k.: tenger
Kategorija: devai

Devas (skr. देव Deva) - budizmo mitologijos ir kosmologijos sąvoka, reiškianti "dievas". Ji kilusi iš indų mitologijos to paties pavadinimo sampratos (devai). Devų gyvenamas loka vadinamas Devaloka, ir tai yra viena iš šešių būties formų. Kartu devai sudaro vieną žemiausių hierarchinių grupių budizmo mitologijoje.

Devaloka

Devaloka - devų, pasaulis, esantis Meru kalno viršūnėje ir aukščiau. Devaloko dievai yra mirtingi, nors ir gyvena labai ilgai. Taigi, jie sukasi samsaros rate. Kadangi gyvenimas čia labai patogus, jis neskatina kovoti dėl atbudimo, ir neretai devai po mirties atgimsta žemesniuose pasauliuose. Tai - pasaulis kur labiausiai reiškiasi iliuzijos demonas Mara.

Devaloka sudarytas iš šešių dangaus sluoksnių.

Devų kategorija

Devai sudaro pačią žemiausią Budizmo mitologijos dievybių kategoriją, esančią žemiau nei vidjaradžos. Dauguma šių mitologinių personažų yra atėję iš Indų mitologijos. Budizme be keturių lokapalų pripažįstami 12 svarbiausių devų, globojančių pasaulio šalis ir svarbiausius šviesulius. Tai: Brahma, Šakras, Agnis, Jama, Rakšasa, Varuna, Vajus, Vaišravana, Išana, Prithivi, Surja, Čandra. Kitos dievybės yra Mahešvara (Šiva), Sarasvati, Mahakalas, Šri Mahadevi (Lakšmė), Skanda, Mariči, Vinajaka (Ganešas), Vadžradhara, Hariti ir t. t.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+30-0=30 wiki spaudos ženklai).