Juozapas Dominykas Kosakovskis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Dominykas Kosakovskis)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Juozapas Dominykas Kosakovskis
Juzef Daminik Kasakoŭski. Юзэф Дамінік Касакоўскі (XIX).jpg
Kosakovskiai
Kosakovskių herbas Ślepowron (Naktikovas)
Kosakovskių herbas Ślepowron (Naktikovas)

Gimė 1771 m. rugpjūčio 16 d.
Vaitkuškyje
Mirė 1840 m. lapkričio 2 d. (69 m.)
Varšuvoje

Tėvas Mykolas Kosakovskis
Motina Barbora Zyberkaitė

Žymūs apdovanojimai
Order Orła Białego

Vikiteka Juozapas Dominykas KosakovskisVikiteka

Juozapas Dominykas Kosakovskis (lenk. Józef Dominik Korwin-Kossakowski, 1771 m. rugpjūčio 16 d. Vaitkuškyje1840 m. lapkričio 2 d. Varšuvoje) – Abiejų Tautų Respublikos politinis ir karinis veikėjas, pulkininkas iš Kosakovskių giminės.

Juozapo tėvas buvo Vitebsko vaivada ir aktyvus konfederatas Mykolas Kosakovskis, o motina – Livonijos bajorė, Mykolo Tyzenhauzo našlė, Barbora Zyberkaitė.

Biografija

Veprių dvaro, kurį iki mirties valdė Juozapas Kosakovskis, rūmai

Išėjęs 1783 m. pradėtus mokslus Vilniuje, nuo 1789 m. dirbo Ukmergės teismo raštininku. Savo karininko karjerą pradėjo Vitebsko pulke kaip kavaleristas ir jau 1790 m. paskirtas LDK husarų brigados kavalerijos rotmistru. Tais pat metais buvo išrinktas Ukmergės kariniu ir civiliniu administratoriumi. Buvo deleguotas į ATR Seimą ir išrūpino miestui iš jo Magdeburgo teisių patvirtinimą, dalyvavo Ketverių metų seime svarstant Gegužės 3 Konstituciją. 1793 m. karaliaus Stanislovo Augusto buvo apdovanotas aukščiausiu Lenkijos valstybiniu apdovanojimu, Baltojo erelio ordinu.

Nuo 1798 m. mirus tėvui gyveno gimtajame Vaitkuškio dvare, o nuo 1808 m. iš Ignoto Tyzenhauzo įsigijo Veprių dvarą. 1812 m. vadovavo Napoleono kariuomenės lietuvių pėsčiųjų šaulių pulkui; karui pasibaigus surašė savo atsiminimus. Buvo 1831 m. sukilimo dalyvis ir vienas iš Ukmergės krašto sukilėlių vadovų. Veprių dvarą kaip kraitį perėmė jauniausia iš jo trijų dukterų, Pelagija.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: