Dubysos regioninis parkas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Dubysos regioninis parkas.png

Dubysos regioninis parkas yra vidurio vakarų Lietuvoje. Didžioji dalis yra Raseinių rajone, keli procentai – Kelmės rajone. Parko plotas – 10571 ha, direkcija Raseiniuose. Įsteigtas siekiant išsaugoti Dubysos upės erozinio slėnio kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes.

Gamtos vertybės

Dubysa prie Ariogalos
Lyduvėnų tiltas

Labai įspūdingas plačiadugnis ir stačiašlaitis Dubysos senslėnis, išraižytas intakų, slėnių ir raguvų. Dubysa – viena gražiausių ir populiariausių Lietuvos upių. Upės kilpos ir senvagės, miškais apaugę šlaitai, salpinės pievos, vandeningi ir sraunūs intakai, tekantys giliais slėniais, sudaro savitą ekosistemą, turtingą augalų ir gyvūnų rūšių. Čia atplaukia neršti lašišos ir šlakiai. Pliauginių draustinyje auga Gražusis ąžuolas, kuris yra valstybės saugomas kraštovaizdžio objektas.

Parkas garsėja elniais.

Kultūros paveldas

Parke yra 5 piliakalniai, įspūdingas dubenuotasis akmuo (Žalpių kaime), aukščiausias Lietuvoje – Lyduvėnų geležinkelio tiltas. Betygalos miestelio puošmena – paminklas Vytautui Didžiajam. Ugionyse – vaizdinga liaudies klasicizmo stiliaus bažnytėlė. Maironio sodyba ir jos gamtinė aplinka saugoma Pasandravio memorialiniame draustinyje.

Laisvalaikis ir pramogos

Pažvejoti galima Dubysos upėje, Ariogalos ir Luknės tvenkiniuose. Maudytis ir poilsiauti tinka Padubysio, Lakštingalų slėnio, Lyduvėnų, Kalniškių rekreacinės zonos, Luknės, Ariogalos tvenkiniai. Ariogaloje galima išsinuomoti baidares. Dviratininkams parengtas ir aprašytas 32 km maršrutas Raseiniai-Lyduvėnai-Raseiniai. Geriausios regyklos – Lyduvėnų, Betygalos, Aukštuonos, Padubysio piliakalniai. Yra 5 stovyklavietės. Slidinėjimo trasa su keltuvu yra kairiajame Dubysos upės šlaite, kelyje Raseiniai - Baisogala (500 m nuo kelio pagal upės tėkmę). Parke vyksta poezijos pavasarėlis.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 102% (+3280-0=3280 wiki spaudos ženklai).
  • Rimantas Lazdynas – redaktorius – 1% (+20-0=20 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+0-75=-75 wiki spaudos ženklai).