Dviračių sportas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Tour de France lenktynių pelotonas

Dviračių sportas – viena iš sporto šakų, kurioje naudojamas dviratis. Į dviračių sportą įeina plento lenktynės, dviračių krosas, kalnų lenktynės, trekas ir BMX lenktynės.

Turinys

Istorija

Pirmosios dviračių lenktynės buvo 1,200 metrų ilgio trasoje Gegužės 31, 1868 m. Saint-Cloud parke, Paryžiuje. Jas laimėjo anglų emigrantas James Moore kuris važiavo su mediniu dviračiu metalinėmis padangomis. Dabar šis dviratis stovi muziejuje, Anglijoje.

Lenktynių tipai

Dviračių sportas turi labai ilgą istoriją

Plento lenktynės dažniausiai vyksta nuo pavasario iki tol, kol atšąla orai. UCI (Tarptautinė dviratininkų organizacija) lenktynės vyksta nuo daugiadienių "Grand Tour" lenktynių, tokių kaip Tour de France, Giro d'Italia ir Vuelta a España iki vienadienių (klasikinių), tokių kaip Ronde van Vlaanderen ar Milano-Sanremo. Ilgiausios vienadienės plento lenktynės yra LOTOJA, kurių ilgis 330 km. Per šias lenktynes važiuojama nuo Logan‘o, Jutos iki Džeksono, Vajomingo. Prie plento lenktynių taip pat priskiriami individualūs ir komandiniai važiavimai laikui.

Paskutinis Tour of Gippsland etapas

Dviračių krosas yra sportas, kuriuo ne sezono metu užsiima plento dviratininkai, kad neprarastų savo įgūdžių. Lenktynės dažniausiai vyksta rudenį ir žiemą (Pasaulio taurės varžybos dažniausiai vyksta nuo rugsėjo iki sausio). Lenktynės vyksta 2-3 km ilgio rate. Šis sportas populiariausias plento lenktynių lyderių šalyse – Belgijoje ir Prancūzijoje.

Kalnų lenktynės yra palyginti naujos. Jos buvo populiariausios apie 1990 m. Kalnų lenktynių dviračiams reikia plačių ir gumbuotų padangų.

Vaizdas:Dtour Cup 20060809 078.jpg
Tour of Germany lenktynių trofėjus

Treko lenktynės vyksta velodromuose. Lenktynės yra skirtingos ir gali vykti nuo individualių ar komandinių persekiojimo iki masinio starto lenktynių. Dalyviai naudoja treko dviračius kurie neturi stabdžių ir laisvosios eigos.

BMX lenktynės yra vieno rato lenktynės, dažniausiai vienos pavaros dviračiais. Lenktynininkai važiuoja guntu pilnu pašokimų ir staigių posūkių.

Vokietijoje dviračių sportas yra toks populiarus, kad yra pašto ženklų su dviratininkais: Vokietijos Demokratinės Respublikos pašto ženklas vaizduojantis Gustav Adolf Schur, 1960

Dviračių lenktynės populiarios visame pasaulyje, tačiau populiariausios Europoje. Labiausiai dviračių sportui atsidavusios šalys yra Italija, Ispanija, Belgija, Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai ir Šveicarija, taip pat JAV ir Australija.

Dviračių sportas Lietuvoje

Lietuvoje pirmosios dviratininkų lenktynės įvyko 1922 m.. Dviračių sporto pradininkai buvo Kęstutis Bulota, V. Bulota, Juozas Šulginas. 1923 m. įsteigta Lietuvos dviratininkų sąjunga.

Tarybiniai laikai

Tarybiniais metais dviračių sportas pasidarė masiškas. 1945 m. Jonas Pimpis TSRS pirmenybėse tapo dviračių kroso čempionu. 1950 m. Kazys Paršaitis, 1961 Juozas Grabauskas TSRS „Dinamo“ rinktinės sudėtyje laimėjo 100 km komandines plento lenktynes. 1952 m. Kazys Paršaitis tapo TSRS daugiadienių dviračių lenktynių nugalėtoju. Nuo 1953 m. buvo organizuojamos lenktynės „Aplink Tarybų Lietuvą“, nuo 1959 m. - daugiadienės lenktynės maršrutu Vilnius - Ryga - Talinas; jų nugalėtojais buvo Kazys Paršaitis, Timofejus Zlotnikovas, Bronius Krulikauskas, Juozas Grabauskas.

Dviračių šventė Šiauliuose

Nuo 1957 m. kasmet buvo rengiamos Šiaulių dviračių gamyklos „Vairas“ remiamos vaikų ir paauglių varžybos, nuo 1965 m. - tarptautinės jaunimo Baltijos draugystės lenktynės Lenkijos ir Lietuvos keliais. 1969 m. Antanas Berankis, Pranas Knieža, Romas Rudys, Arūnas Rutkauskas tapo TSRS dviračių kroso komandinių varžybų čempionais. 1970 m. Petras Knieža laimėjo tarptautines dviračių lenktynes Prancūzijoje „Humanité“ laikraščio prizui laimėti; 1976 m. šį prizą laimėjo Algirdas Mockus. 1976 m. Lietuvoje buvo apie 4400 sportininkų dviratininkų. Vikiteka

Vienos geriausių Lietuvos dviratininkių: Modesta Vžesniauskaitė, Diana Žiliūtė ir Jolanta Polikevičiūtė per Women's Challenge varžybas 2002 m.

Dviračių sportas šiandien

Šiandieninėje Lietuvoje, kuomet dažniausiai ir garsiausiai kalbama apie vienintelę sporto šaką - krepšinį, visoms kitoms sporto šakoms sunku sulaukti kokio nors valdžios, žiniasklaidos ir žmonių dėmesio. Tokia pat situacija ir su finansavimu. Vis tik, džiugu pastebėti, jog dviračių sportą Lietuvoje kelia šios sporto šakos mėgėjai, patys ėmęsi iniciatyvos organizuoti dviračių sporto varžybas, burti komandas, ieškoti paramos šiai sporto šakai.

Šiuo metu stipriausia Kalnų (MTB) dviračių komanda Lietuvoje yra „Top Team“ komanda, kurią sudaro nariai, profesionaliai sportavę dviračių sportą, keletas vis dar sportuojančių profesionaliai ir mėgėjai. Būtent ši komanda šiemet nugalėjo didžiausiose MTB varžybose Lietuvoje - MTB Maratonų taurė, taip pat buvo stipriausia komanda daugiadienių varžybų Šiauliuose metu. Komandos narys Edgaras Kovaliovas nugalėjo Lietuvos MTB Čempionate.

Komandos

Top Team

„Top Team“ – asociacija, vienijanti kalnų dviračių sporto entuziastus Vilniuje ir ne tik. Idėja įkurti MTB komandą gimė 2008 m., o 2009 m. ją pavyko įgyvendinti. Komandos didžioji dalis - mėgėjai, tačiau jų gretose yra ir keliLietuvos dviračių sporto elito atstovai. Pagrindiniai Asociacijos tikslai ir uždaviniai yra populiarinti šią olimpinę sporto šaką Lietuvoje, organizuoti su tuo susijusius renginius, tokiu būdu skatinant progresą. Kartu „Top Team“ komandos siekis yra sudalyvauti Lietuvoje vykstančiuose renginiuose, taipogi aplankyti kaimynus latvius ir lenkus bei jų organizuojamas dviračių sporto varžybas. Vizija – matyti komandą vieningą, stiprią, siekiančią bendrai užsibrėžtų tikslų.

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: