Dvylika Vilniaus apaštalų

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Dvylika Vilniaus apaštalų18951904 m. Vilniuje veikusi slapta lietuvių inteligentų kultūrinė draugija.

Įkurta J. Ambraziejaus, D. Malinausko ir P. Matulionio iniciatyva. Iš pradžių buvo 12 narių, vien vyrų (iš to kilo ir pavadinimas), vėliau buvo priimamos ir moterys. Draugija vienijo įvairių pažiūrų, skirtingos socialinės padėties lietuvius. Kai kurie jų nemokėjo lietuvių kalbos, tačiau laikė save lietuviais.

Draugija siekė žadinti lietuvių tautinę sąmonę, įvesti lietuvių kalbą į viešąjį gyvenimą, ypač bažnyčiose.

1898 m. Varšuvoje minint Adomo Mickevičiaus gimimo 100 metines, prie atidengto jo paminklo draugijos nariai pasirodė viešai ir padėjo vainiką su lietuvišku užrašu, o Elijas Nonevičius pasakė kalbą apie lietuvių tautinį pabudimą - tai buvo pirmoji vieša „Dvylikos apaštalų“ akcija.[1]

Draugijos nariai

Draugijos darbai

Draugijos nariai rėmė ir platino draudžiamąją lietuvišką spaudą. 1900 m. įkūrė „Daukanto mantos draugiją“ lietuvių raštijai, mokslui ir menui remti, knygoms leisti.

Daugiausia dėl draugijos narių atkaklių prašymų nuo 1898 m. Vilniaus vyskupas S. A. Zvierovičius 1901 m. perdavė lietuviams Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčią. „Dvylika Vilniaus apaštalų“ 1901 m. gruodžio 8 dieną Šv. Mikalojaus bažnyčioje organizavo lietuvių pamaldas.

Po spaudos atgavimo 1904 m. draugija savo lėšomis pradėjo leisti pirmąjį lietuvišką dienraštįVilniaus žinios“.[2] 1904 m. nutarta veikti viešai ir draugija tapo legalia Vilniaus lietuvių savišalpos draugija.

Nuorodos, šaltiniai

  1. Dvylika Vilniaus apaštalų. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. - 252 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.
  2. Prof. habil. dr. Valdas Pruskus. Petras Vileišis – tautinės kultūros ir verslininkystės puoselėtojas.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 105% (+2843-0=2843 wiki spaudos ženklai).
  • Edvinas Giedrimas – redaktorius – 0% (+9-153=-144 wiki spaudos ženklai).