Eduardas Totlebenas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Eduardas Totlebenas
grafas
Totleben Eduard Ivanivich.jpg
1878 m. graviūra
Visas vardas Эдуард Иванович Тотлебен

Gimė 1818 m. gegužės 20 d.
Mitau, Rusijos imperija
Mirė 1884 m. liepos 1 d. (66 m.)
Bad Zodenas, Vokietija
Palaidotas Sevastopolio kapinės
Besarabijos generalbugernatorius
Valdė 1879-1880
Vilniaus generalbugernatorius
Valdė 1880-1884
Pirmtakas Piotras Albedinskis
Įpėdinis Ivanas Kachanovas

Eduardas Totlebenas (rus. Эдуард Иванович Тотлебен; 1818 m. gegužės 20 d. – 1884 m. liepos 1 d.) – Baltijos vokiečių kilmės generolas ir karo inžinierius, tarnavęs Rusijos imperijai. Jis buvo atsakingas už fortifikaciją daugelyje rusų mūšių su Osmanais.

Gimė Kurše, Mitau (dab. Jelgava) mieste. Totlebenas baigė inžinierių mokyklą Peterburge ir 1836 m. paimtas į carinę armiją. Ten greitai įsitvirtino kaip karo inžinierius, 1848 m. dalyvavo kampanijoje prieš Imamą Šamilį Šiaurės Kaukaze. Prasidėjus Rusijos-Osmanų imperijos karui 1853 m. dalyvavo Silistros apgultyje. Vėliau perkeltas į Krymą, prisidėjo prie Sevastopolio fortifikacijos, vadovavo miesto gynybai. Vėliau buvo sužeistas, ir miestą užėmė turkai. Už nuopelnus miesto gynybai, Totlebenui suteiktas generolo-leitenanto laipsnis. Po 1855 m. Totlebenas prisidėjo įtvirtinant fortus Dniepro žiotyse, Kronštato tvirtovę, Bresto tvirtovę.

Eduardo Totlebeno pagalba iš tremties Sibire buvo grąžintas rašytojas Fiodoras Dostojevskis (jis buvo Totlebeno brolio Adolfo bendraklasis).

1860 m. Eduardas Totlebenas tapo kunigaikščio Nikolajaus Jaunesniojo pagalbininku ir karo inžinierių departamento vadu bei gavo generolo laipsnį. Jis dalyvavo antrajame turkų-osmanų kare ir ženkliai prisidėjo prie Bulgarijos išvadavimo. Totlebeno taktinių manevrų dėka 1877 m. buvo užimta Pleveno tvirtovė.

Po karo Totlebenas paskirtas Besarabijos ir Novorosijos generalgubernatoriumi. 1880 m. paskirtas Vilniaus generalgubernatoriumi, jam priklausė dvaras Kėdainiuose. Eduardas Totlebenas ten įkūrė parką, pastatė minaretą. Sušlubavus sveikatai, generolas išvyko į Vokietiją, kur ir mirė. Pradžioje palaidotas Kėdainių liuteronų bažnyčios varpinėje-mauzoliejuje, vėliau perlaidotas Sevastopolio karių kapinėse.

Eduardo Totlebeno garbei Bulgarijoje pavadintas Totlebeno miestelis.

Kėdainių dvaras


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: