Enceladas (palydovas)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Saturno palydovas Enceladas

Enceladas – mažas, bet aktyvus Saturno palydovas. Atrado 1789 m. Viljamas Heršelis.

Palydovo skersmuo yra 500 km. Encelado orbitos spindulys - 238 020 km, jo orbitinis periodas yra 1, 37 paros. Palydovo ryškis opozicijoje yra 11,8. Geometrinis albedas arba atspindys sieka beveik 100 %. Encelado paviršių sudaro grynas ledas. Palydovo paviršiuje yra nedidelių smūginių kraterių, ilgų plyšių, kanjonų.

Enceladas savo paviršiumi labiausiai primena Jupiterio palydovą Europą, kurioje, kaip manoma, po jo ledais gali būti skysto vandens vandenynas. Skysto vandens buvimą Encelade patvirtina vandens geizeriai, užfiksuoti 2006 metų kovo 9 dienos automatinio zondo Cassini-Huygens nuotraukoje, nes palydovas turi vidinį energijos šaltinį. Labiausiai tikėtina, kad geizerius maitina nedideli skysto vandens sluoksniai. Paprastai palydovo paviršiuje yra - 200 °C šaltis.

Iš trykštančių ledo geizerių išsiveržę vandens garai sudaro nepaprastai retą atmosferą aplink Enceladą. Aktyvi vulkaninė veikla Saulės sistemoje taip pat yra labai retas reiškinys. Tik Jupiterio palydove Ijoje yra atrasti aktyviai veikiantys vulkanai.

Atradimas

1879 m. V. Heršelis stebėdamas Saturną ir jo palydovus, atrado naują Saturno palydovą, kuris buvo pavadintas Enceladu.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Enceladas (palydovas) – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+3685-75=3610 wiki spaudos ženklai).