Kviečiame visus registruotis, įsijungti, dalyvauti iniciatyvose ir paremti ELIP.

Enciklopedija:Memorialas/Rimantas Lazdynas

Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
IN MEMORIAM
IŠĖJO SĄJŪDŽIO ŽMOGUS – Rimantas Lazdynas (1951–2013)
LazdynasR.jpg
Cquote2.png 25 penkis Sąjūdžio metus aš jį vadinau Riešutu. „Labas, Riešute. Kaip gyveni, Riešute? Ką rašai, Riešute? Kur esi, Riešute? Ką skauda, Riešute?“ Jis visada linksmai nusikrizendavo, atsakymą pradėdamas mažybiniu kreipiniu. Ir atrodė, kad taip bendrausime antra tiek, kiek jau esame pažįstami, nes Rimantas Lazdynas buvo neįtikėtino nuoseklumo, pavydėtino stropumo ir darbštumo žmogus. Pagal atliekamų darbų apimtis, atrodė, geležinę sveikatą beturįs... Šimtas žmogaus talentų netikėtu rakursu stoja prieš pasiliekančiųjų akis, kai išsiruošia Anapilin vienas iš mūsų bendražygių. Šiandien sunki ir klastinga liga Rimantą įveikė.

Rimantas Lazdynas gimė 1951 m. vasario 28 d. Biržuose, mokėsi Kretingos, Palangos ir Šiaulių mokyklose, prancūzų filologiją ir istoriją studijavo Vilniaus universitete. Tik kartą nedrąsiai yra užsiminęs, kad už pogrindinę veiklą nukentėjo ir Alma Mater baigti jam nebuvo leista.

1970–1992 metais dirbo statybinėse organizacijose, aktyviai įsijungė į Sąjūdžio gretas. Jo buvo pilna visus – rengė dokumentus, organizacijų veiklos programas, net ruošiamai LR Konstitucijai siūlymus teikė. 1989 metais su bendražygiais atkūrė LSDP ir ilgus metus jai vadovavo.

1993–1999 metais Rimantas Lazdynas – „Šiaulių naujienų“, o 2000–2001 metais Lietuvos savivaldybių asociacijos biuletenio „Savivaldybių žinios“ korespondentas. Tris kadencijas jis buvo Šiaulių miesto Tarybos narys. 2003–2010 metais – AB „Šiaulių energija“ atstovas spaudai. Kilus įtarimams, kad gali sirgti sunkiai pagydoma liga, R. Lazdynas apsisprendė išeiti į priešlaikinę pensiją ir visas jėgas atidavė lietuviškosios Vikipedijos kūrimui. Kaip teigia šios bendruomenės nariai, Rimantas kartais per dieną sukurdavo ir internetinėje enciklopedijoje patalpindavo po 100 naujų straipsnių. Taip nuo 2005 iki 2011 metų lietuviškojoje Vikipedijoje išspausdinta beveik 20000 R. Lazdyno straipsnių bei 5000 paties darytų nuotraukų. Didžioji R. Lazdyno sukurtų straipsnių dalis yra apie Lietuvą – jos geografiją, istoriją ir kultūrą. Ypatingai didelis jo indėlis yra įvairių Lietuvos vietovių, piliakalnių, bažnyčių ir asmenybių aprašymuose.

„Įeik į „Enciklopediją Lietuvai ir pasauliui““, – pasakė man Rimantas, kai lankiau jį Santariškėse. O kai paklausiau, kas tai yra, prisipažino, kad su bendraminčiais įkūrė internetinę enciklopediją, saugomą Lietuvoje (Vikipedijos buveinė – JAV). Kaip tuomet blizgėjo darbštuolio akys, kai pasakojo, kad skuba sukelti į ją Mažosios Lietuvos vietovardžius, jų aprašus, koordinates, žemėlapius. „Tausotakos galiu nebesuspėti sudėti...“, - tyliai prasitarė. Ir dirbo. Susilašinęs privalomą vaistų dozę Vilniuje, skubėjo į Šiaulius, kur namuose laukė galingas kompiuteris ir marios informacijos. Atrodė, kad ne medikamentai, o mylimas darbas, už kurį niekas nemokėjo nė lito, palaikė Rimanto Lazdyno gyvybę... Vien 2012-aisiais, pačiais sunkiausiais savo gyvenimo metais, jis parašė 3500 naujų straipsnių apie Mažosios Lietuvos gyvenvietes... Ypatingi Rimanto Lazdyno nuopelnai buvo nustatant, susisteminant ir aprašant Mažosios Lietuvos vietovardžius. Padedant Vokiečių kraštiečių sambūriui, Rimanto pastangomis buvo surinkti senieji prūsiški, vokiški, lenkiški ir lietuviški tų vietovių pavadinimai su aprašais, koordinatėmis, žemėlapiais ir pan. Alinantis darbas tik pristabdė ligą, bet nenugalėjo.

Išėjo sąjūdžio pirmeivis... Paliko mums lietuvai.lt

Šiandien tariami užuojautos žodžiai liūdinčiai žmonai, antrąjį sūnų laidojančiai motinai, artimiesiems, bendražygiams tėra tik priminimas, kad netekome nuostabaus žmogaus...

SUDIE, Riešute...

Irena Vasinauskaitė, Šiaulių miesto Sąjūdžio pirmeivių klubas

Cquote1.png