Enciklopedijos aptarimas:Kategorijos ir semantika

    Straipsnio aptarimas iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Turinys

    Temos antraštėAtsakymaiPaskutinis pakeitimas
    Sąvokos12012 m. spalio 22 d., 09:19

    Ką reiškia žodis "semantika"? Enciklopedijoje Lietuvai.lt, nes pats žodis be konteksto tai aiškus: "prasmė" - t, y, be patikslinimo terminas yra beprasmis.

    Maniau, kad turimas omeny duomenų savybių sužymėjimas ir po to pagal tas priskirtas savybes jų prasminis susaistymas automatiškai. Tai atitiktų bibliografijoje įprastą žymėjimą (indeksavimą) raktažodžiais (esminiais, reikšminiais savybių apibūdinimo žodžiais) ir po to straipsnių atranką, grupavimą, prasminį susaistymą, dalykinės rodyklės (subject index) sudarymą pagal tuos raktažodžius (keywords, tags).

    Bet perskaitęs šį pranešimą spėju, kad atvirkščiai: turimas omeny teminis žinių skirstymas - skaidymas į pažinimo ir veiklos sritis "hierarchiškai", kategorijomis ir subkategorijomis, panašiai kaip bibliografijoje žinoma UDK taksonomija.

    Iš pažiūros abu duomenų tvarkybos būdai panašūs, mėgėjiškoje ir bulvarinėje WWW leidyboje dažnai painiojami. Bet dalykai ir sritys skiriasi iš esmės, galima net sakyti, kad atvirkštiniai. Category =x= tag.

    Kiek suprantu, šioje enciklopedijoje aprašymo straipsnių (subject čia atitinka antraštę) grupavimui ir žinių skirstymui yra taikomos "Sritys". Vikipedijoje (Mediawiki) jos atrodo ir reiškia sritis (categories), o ELIP (Semantic Mediawiki) - gal savybes (tag)? Nors pagal šį aprašymą lygtai atvirkščiai.

    Deja, bulvariniuose leidiniuose dažniausiai nebūna aiškios skirstymo sąvokos. Bet dalykinėje leidyboje bibliografinės sąvokos yra aiškios, tikslios, nusistovėję. Antai leidykloje "Sava Lietuva" (dar ne visai baigtoje) kiekvienas pranešimas turi būti aiškiai priskirtas (atsakant į aprašo klausimus):

    • sritis (tema - category ir potemė -subcategory);
    • dalykas (klausimas, reikalas) - dalykų raktažodžiai gali būti keli;
    • skiltis - pagal medžiagos pateikimo pavidalą (formą);

    ir taip toliau, aprašo klausimų (pranešimo požymių, medžiagos savybių) nemažai. Jų paaiškinimas išguldytas čia: http://on.lt/kaip-naudotis#aprasas

    Būčiau dėkingas už sumanymo ir termino "semantika" paaiškinimą, nes matau, kad enciklopedijoje Lietuvai.lt jis yra kertinis.

    -- Vienuolis2012 m. spalio 21 d., 02:29

    Semantika Enciklopedijoje Lietuvai ir pasauliui nėra skirta vien atskirų straipsnių - teminių žinių skirstymo priemonė. Kažkiek apie semantiką galima rasti straipsnelyje Semantika, kuris toli gražu tikrai dar nėra pilnas, todėl gali ir turi būti pildomas.

    Kadangi kiekvienas straipsnis Enciklopedijoje Lietuvai ir pasauliui aprašo tam tikrą objektą arba reiškinį, tai šiuo atveju naudojama semantika yra parašomos ne pačio straipsnio savybės, o šio objekto sąvybės ir jų reikšmės. Nors atskirais atvejais galima naudoti ir specialais savybės, kurios leistų susieti šį straipsnį su kitais straipsniais.

    Aprašomo objekto savybės reikšmės gali būti įvairių tipų: skaitmeninis (pvz. miesto gyventojų skaičius), matavimo (pvz. kalno ar kalvos aukštis), koordinačių (pvz. miesto koordinatė), tekstinis (pvz. vaizdo tekstas rašomas po nuotrauka), simbolinis (pvz. administracinio vieneto kodas ar miesto pavadinimas), bet dažniausia yra naudojama savybės reikšmė yra nuoroda į kitą puslapį, kuriame yra aprašoma ta reikšmė, pvz. objekto (Vilnius) aprašyme galima naudoti savybę (Meras), kurio reikšmė būtų (Artūras Zuokas).

    Nors kaip jau minėjau "Semantika Enciklopedijoje Lietuvai ir pasauliui nėra skirta vien atskirų straipsnių - teminių žinių skirstymo priemonė.", tačiau Enciklopedijoje Lietuvai ir pasauliui galima kiekviena objektų savybę naudoti kaip atskirų straipsnių grupavimą, kuris yra papildoma priemonė prie jau naudotų Vikipedijoje straipsnių grupavimo galimybių.

    Kaip pavyzdį galima paimti Miestas priklauso seniūnijai, arba Kartenos seniūnijos gyvenvietės. Dar daugiau galima nagrinėti ir skaidyti ne tik pagal atskirą savybė, bet ir pagal jų tam tikrą aibę. Pvz. atsiranda galimybės naudoti keletą savybių tarkim Lietuvos miestai, kurie turi nuo 10000 iki 100000 gyventojų. ir pan.