Evangelija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Ikona vaizduojanti Kristaus prisikėlimą

Evangèlija (gr. ευανγέλιον – geroji naujiena, džiugi žinia) – šventosios krikščionių religijos knygos, įtrauktos į Naująjį Testamentą. Tai 4 pirmosios Naujojo Testamento knygos, bei kai kurios neįtrauktos į Biblijos kanoną apokrifinės knygos.

Evangelijas krikščionys laiko pagrindiniu dokumentu, įrodančiu Kristaus istoriškumą ir jo mokslo autentiškumą.[1] Jos parašytos graikų kalba, spėjama, kad III a.

Žodžiu „evangelija“ taip pat vadinamas Dievo išgelbėjimo planas žmonijai. Tai yra geroji žinia apie išgelbėjimą iš nuodėmių per tikėjimą į Jėzų Kristų.

Evangelijose pasakojama apie Kristaus gyvenimą ir mokslą, krikščioniškąją dogmatiką. Pradžioje buvo parašyta daug evangelijų. Beveik kiekviena krikščionių sekta turėjo savo evangelijas. Visuotiniame Nikėjos susirinkime kanoniškomis buvo pripažintos keturios evangelijos: Mato, Morkaus, Luko ir Jono. Jų autoriai vadinami evangelistais, krikščionių teologai jais laiko:

Originaliąją šio žodžio prasmę apibrėžia Naujasis Testamentas. Žodį „evangelija“ vartoja Apaštalas Paulius savo pirmąjame laiške korintiečiams 15 skyriuje, kuriame jis primena, kad per jo skelbiamą evangeliją jie buvo išgelbėti. Ten pat šią Evangeliją jis apibrėžia:

  1. Broliai, aiškinu jums Evangeliją, kurią jums paskelbiau, kurią jūs ir priėmėte ir kurioje stovite,
  2. ir kuria esate išgelbėti, – jeigu jūs laikotės to žodžio, kurį jums paskelbiau; kitaip jūs įtikėjote veltui.
  3. Pirmiausia jums perdaviau tai, ką pats gavau: kad Kristus numirė už mūsų nuodėmes pagal Raštus;
  4. ir kad Jis buvo palaidotas, ir kad prisikėlė trečią dieną pagal Raštus;
  5. ir kad Jis pasirodė Kefui, po to dvylikai.
  6. Po to Jis pasirodė iš karto daugiau nei penkiems šimtams brolių, kurių daugumas tebegyvena iki šiol, o kai kurie yra užmigę.
  7. Po to Jis pasirodė Jokūbui, paskui visiems apaštalams.
  8. O visų paskiausiai, lyg ne laiku gimusiam, Jis pasirodė ir man.
(1 Korintiečiams 15 skyrius, K. Burbulio vertimas)

Evangelijų teksto nagrinėjimas parodė, kad jas sudarė daugelis autorių, atrinkdami ir apdorodami įvairius šaltinius. Netgi kai kurie bažnyčios tėvai pripažino, kad evangelijos ne istoriniai dokumentai ir pasakoja ne apie tikrus įvykius. Antai šv. Augustinas sakė: „Jeigu bažnyčios autoritetas manęs neįpareigotų, tai aš irgi netikėčiau evangelijomis.“

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Evangelija – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka

Šaltiniai

  1. Evangelija. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, III t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1978. T.III: Demokratinis-Garibaldžio


Krikščionybė
Krikščionybės istorija - Jėzus Kristus - Biblija - Senasis Testamentas - Naujasis Testamentas
Katalikybė | Stačiatikybė | Protestantizmas | Liuteronybė | Anglikonybė | Koptai | Nestoriečiai


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: