Fedčenkos ledynas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Fedčenkos ledynas (rusų k.: Федченко) – didelis ledynas vidurio Tadžikijoje, Pamyro kalnuose. Jis ilgas ir siauras, 77 km ilgio, ir užima daugiau nei 700 km². Tai ilgiausias pasaulio ledynas, esantis už poliarinių regionų ribų. Storiausia ledyno vieta siekia 1 000 metrų.

Ledynas driekiasi į šiaurės rytus nuo 6 595 m Garmo viršukalnės. Jis prasideda 6 200 m virš jūros lygio aukštyje ir galiausiai ištirpsta bei įsilieja į Balandkiko upę netoli Kirgizijos sienos, 2 909 m aukštyje. Jo vandenys girdo Muksu, Vachšo ir Amudarjos upes.

Ledynas atrastas 1878 m., tačiau nebuvo visiškai ištirtas iki 1928 m. Jis pavadintas Aleksejaus Pavlovičiaus Fedčenkos, rusų tyrinėtojo (bet ne ledyno atradėjo), vardu.

Neseniai Tadžikijos valdžia išreiškė susirūpinimą dėl Fedčenkos ir kitų Pamyro ledynų tirpimo, kurį sukėlė atšilęs klimatas, ir nuolatinio temperatūros kilimo, galinčio sutrikdyti valstybės vandens tiekimą ir išvystytą hidroenergijos infrastruktūrą, kurie beveik visiškai priklauso nuo ledyno vandenų.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+1875-50=1825 wiki spaudos ženklai).