Frédéric Beigbeder

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Frederikas Begbederis
pranc. Frédéric Beigbeder
Frederikas Begbederispranc. Frédéric Beigbeder
Gimė 1965 m. rugsėjo 21 d.
Prancūzija
Pilietybė Prancūzas
Profesija Rašytojas
Žanrai rašytojas, literatūros kritikas, apžvalgininkas

Frederikas Begbederis (pranc. Frédéric Beigbeder; g. 1965 m. rugsėjo 21 d. Prancūzijoje) – prancūzų rašytojas, literatūros kritikas, apžvalgininkas.

Turinys

Šeima

F. Begbederis gimė 1965 metais rugsėjo 21 dieną Paryžiaus priemiestyje Neji prie Senos. Jo tėvai Christine de Chasteigner ir Jean-Michel Beigbeder išsiskyrė, kai jam buvo treji. Po tėvų skyrybų F. Begbederis gyveno su motina ir broliu Šarliu.

Rašytojas artimai bendravo su prancūzų aktore Laura Smet. Dabar yra išsiskyręs.

F. Begbederis turi dukterį Chloé.

Rašytojas gyvena Paryžiuje.

Karjera

F. Begbederis studijavo politikos mokslus Paryžiaus politikos mokslų institute, vėliau – reklamą ir marketingą Aukštesniojoje informacijos ir komunikacijos mokykloje. 24-erių ir pradėjo reklamos specialisto, rašytojo, televizijos laidų vedėjo karjerą.

1990 metais F. Begbederis parašė savo pirmąją knygą "Neramaus jaunuolio memuarai".

Tais pačiais metais jis pradėjo bendradarbiauti su reklamos agentūra "Young and Rubicam", kuri yra viena iš lyderiaujančių reklamos agentūrų pasaulyje. Agentūra rašytoją atleido praėjus dešimčiai metų – 2000-aisiais – kai pasirodė jo knyga "14,99 €". Esą joje F. Begbederis atskleidė per daug dalykų apie reklamos pasaulį.

1994 metais F. Begbederis įsteigė Prix de Flore – prancūzų literatūros apdovanojimą jauniems rašytojams. Prizas įteikiamas kiekvieną lapkritį Paryžiaus kavinėje Café de Flore, nuo kurios ir kilo prizo pavadinimas.

2002 metais kūrė pokalbių laidą Prancūzijos televizijos kanale "Channel +". Tais pačiais metais dirbo Prancūzijos komunistų partijos kandidato į prezidentus Roberto Hue patarėju.

F. Begbederis keletą metų dirbo vienoje didžiausių Prancūzijos leidyklų "Flammarion", kurią paliko 2006-aisiais.

2007 metais jis dalyvavo kuriant filmą apie amerikiečių rašytoją Jerome David Salinger, žinomą kaip romano "Rugiuose prie bedugnės" autorių.

Kūrybos bruožai

Pats F. Begbederis savo kūrybą vadina "autosatyra".

Jo knygų "Trenkto jaunuolio memuarai", "Atostogos komoje" ir "Meilė trunka trejus metus" pagrindiniai veikėjai vaizduojami kaip dideli savimylos. Kūriniuose gausu ironijos.

Viena skandalingiausių jo knygų "14,99 €". Joje ironiškai, kartais su pašaipa atkreipiamas dėmesys į visuomenę, pamišusią dėl žinomų prekių ženklų, ir kartu atskeidžiami reklamos pasaulio užkulisiai. Ši knyga F. Begbederiui kainavo darbą reklamos agentūroje.

F. Begbederis pripažįsta, kad jo knygos yra autobiografinės.

Pasakotoją romane "Windows on the World" jis pavadinos savo vardu. Šioje knygoje vaizduojamas nekilnojamojo turto agentas, kuris pietauja su restorane su dviem sūnumis Pasaulio prekybos centre tragiškąją rugsėjo 11 dieną. Tuo tarpu pasakotojas, kurį autorius pavadino savo vardu, vaizduojamas praėjus metams po tragiškų rugsėjo 11 įvykių. Jis sėdi vienoje Paryžiaus kavinių ir apmąsto, tai kas nutiko prieš metus.

Keletas rašytojo pasisakymų

 • 2004 metais F. Begbederis lankėsi Vilniuje vykusioje Knygų mugėje. Žurnalas "Literatūra ir menas" pateikia tokią renginyje pasakytą rašytojo citatą, kurioje lyginami lietuviai ir prancūzai: "Lietuviai protingesni už paryžiečius, nes buvo priversti skaityti, kai per televiziją rodydavo tik Brežnevą ir baletą. Vakaruose visi išlepę nuo įvairių pramogų, o ekskomunistinės šalys labiau išsilavinusios. Žinau, kad Vilniuje veikia tokie klubai kaip "Gravity" ir "Galaxy". Vadinasi, ir jūs tuoj būsit tokie kvaili kaip ir mes." [1]
 • Iš F. Begbederio interviu prancūzų žurnalui "Technikart": "Gyvenimas yra reikalingas, kad pasisektų parašant knygą arba vieną sakinį knygoje. [...] Visada yra du būdai maištauti. Pirmas – neišeinant iš namų kritikuoti visą pasaulį. Antras – nebijoti pačiam įmerkti rankų į purvą ir pabandyti. [...] Svarbiausia – ne būti maištingai nusiteikus, o kišti nosį į reikalus, kurie yra ne tavo." [2]
 • F. Begbederis apie savo knygų autobiografiškumą: "Kalbu apie save, viskas yra tikra. Kiekviena mano knyga man kainuodavo apokaliptines namų barnių scenas, deja, tai, kas yra knygose, ir yra mano gyvenime."

Bibliografija

Į lietuvių kalbą išverstos šios F. Begbederio knygos:

 • 1990 m. "Trenkto jaunuolio memuarai"
 • 1994 m. "Atostogos komoje"
 • 1997 m. "Meilė trunka trejus metus"
 • 2000 m. "14,99 €"
 • 2003 m. "Windows on the World"
 • 2004 m. "Aš tikiu. Aš irgi ne: vyskupo ir netikinčiojo dialogas" (knygos bendraautorius – Jean-Michel di Falco)
 • 2005 m. "Romantiškasis egoistas"
 • 2007 m. "Gelbėkit, atsiprašau"

Šaltiniai

Šaltiniai

 1. Žurnalas "Literatūra ir menas" (2004 m. vasario 27 d., Nr. 2990)
 2. F. Begbederis "Meilė trunka trejus metus", Vilnius, leidykla "Tyto alba", 2002 m.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: