Galų kalba

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Galų kalba
Kalbama: dab. Prancūzija, Belgija, Šveicarija
Kalbančiųjų skaičius: mirusi
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių: -
Kalbos išnykimas:
Kilmė:

Indeuropiečių
 keltų
  žemyno keltų
   galų

Rašto sistemos:
Oficialus statusas
Oficiali kalba:
Prižiūrinčios institucijos:
Kalbos kodai
ISO 639-1:
ISO 639-2: cel
ISO 639-3: xtg, xcg, xlp, xga

Galų kalba - išnykusi keltų kalbų grupės kalba, vartota Galijoje iki VI a. Vėlyvaisiais Romos imperijos laikais galų kalbą išstūmė liaudinė lotynų kalba. Labiausiai prie to prisidėjo kalbų gramatinis panašumas. Yra išlikusių liudijimų, kad karo su galais metu Julijus Cezaris buvo priverstas įsakymus savo kariuomenei rašyti graikiškai, nes depešas lotyniškai galai nesunkiai perskaitydavo ir suprasdavo. Spėjama, kad pirmiausiai kalba išnyko šiuolaikinės Prancūzijos pietuose, o ilgiausiai išsilaikė šiaurės Prancūzijoje ir dabartinėje Belgijoje. Pats Belgijos vardas yra kildinimas iš keltų gentivardžio Belgae (belgai).

Kartu su keletu kitų mirusių kalbų - keltiberų, lepontų ir kartais kaip atskira kalba išskiriama galatų kalba - jungiami į vadinamąją "žemyninių keltų kalbų" grupę. Paskutinių tyrimų duomenimis lepontų ir galatų kalbos laikomos galų kalbos tarmėmis.

Yra mokslininkų, kurie mano, kad galų kalba (kartu su lepontų ir galatų patarmėmis) sudarė vieną kalbininį pogrupį su britonų kalba - valų, kornų ir bretonų kalbų prokalbe - galų - britonų pogrupį. Išskirtiniu šio pogrupio požymiu buvo indoeuropiečių *ku atliepimas p garsu. Taigi iš proto - keltų *kuenno galų ir britonų kalbose išsirutuliojo penn, bet goidelų pogrupyje - cenn.

NuorodosLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: