Galatija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Mažosios Azijos regionas:
Galatija
Dying gaul.jpg
Šalis Centrinė Anatolija
Tautos Galatai
Valstybingumas Galatija (280-64 pr. m. e.)
Miestai Ankara
Anatolian regions.png

Galatija - istorinė Mažosios Azijos sritis dabartiniame Anatolijos kalnyne, Turkijoje. Jos šiaurėje buvo Bitinija ir Paflagonija, rytuose Pontas, pietuose Likaonija ir Kapadokija, o vakaruose dalis Frygijos, į kurią buvo įsiveržę galai. Dabartinė Turkijos sostinė Ankara (senovėje Ankyra) buvo Galatijos sostinė.

Istorija

Keltų invazija

Galato galva auksiniam trakų objet d'art

Galatija buvo pavadinta pagal iš Trakijos atvykusius galus (keltus). Ji buvo vadinama rytų Galija, o jos gyventojai – galais. Galatai buvo dalis galų, įsiveržusių į Makedoniją, vadovaujami „antrojo“ Breno, galų vado. Jis įsiveržė į Graikiją 281 m. pr. m. e. su didžiule kariauna, tuo metu kita galų grupė su moterimis ir vaikais keliavo per Trakiją. Jie atsiskyrė nuo Breno 279 m. pr. m. e., jiems vadovavo Leonorijus ir Lutarijus. Jie pasirodė Mažojoje Azijoje 278277 m. pr. m. e., kita grupė įsiveržus į Makedoniją nugalėjo karalių Ptolemėją Kerauną, bet buvo įveikti Antigono Gonato, nugalėto diadocho Antigono Vienaakio anūko.

Kaip dažnai būna, įsiverželiai atvyko pakviesti. Jų prireikė Nikomedui I iš Bitinijos, kovojusiam su broliu dėl sosto. Trys galų gentys persikėlė iš Trakijos į Mažąją Aziją. 10 tūkst. galinčių kovoti vyrų ir tiek pat moterų su vaikais, pasidalinusių į tris gentis: trokmai, tolistobogijai ir tektosagai. Jie buvo galiausiai nugalėti Seleukidų karaliaus Antiocho I mūšyje, kuriame persų kovos drambliai pribloškė galus. Bet tai nereiškia, kad jie buvo išnaikinti.

Galatija

Vietoj to atsirado ilgai gyvavusi gališka teritorija Anatolijoje, kuriai priklausė rytinė Frygijos dalis. Ši teritorija buvo žinoma Galatijos vardu. Jie čia apsistojo ir sustiprėjo atvykus to paties klano nariams iš Europos. Jie užgrobė Bitiniją ir plėšė gretimas šalis.

Galai buvo geri kariai, gerbti graikų ir romėnų. Jie dirbo samdomais kareiviais, kartais kovodami abejose pusėse didžiuosiuose to meto mūšiuose. Daugybę metų galų vadai ir jų kariaunos siaubė vakarinę Mažosios Azijos pusę kaip vieno ar kito kariaujančio kunigaikščio sąjungininkai be jokių rimtų kliūčių, kol susidėjo su išdaviku Seleukidų princu Antiochu Hieraksu, valdžiusiu Mažąją Aziją. Hieraksas bandė nugalėti Atalą I iš Pergamo (241197 m. pr. m. e.), bet graikų miestai prisijungė prie jo vėliavos ir jo armija keliuose žiauriuose mūšiuose nugalėjo galus, apie 232 m. pr. m. e. Atalas I privertė juos apsigyventi ir apsiriboti tik tuo regionu, kuriam jie davė vardą. Tema Mirštantis galas buvo populiariausia helenistiniam mene kelias kartas.

Jų teisė į sritį buvo pripažinta. Trys galų gentys apsistojo ir ten liko: tektosagai aplink Ankyrą, tolistobogijai aplink Pesiną, o trokmai šalia Tavijaus. Bet jų galia nebuvo palaužta. Atalidų dinastijos Pergamo karaliai juos samdė vis Mažąją Aziją siaubiantiems karams. Viena jų grupė pabėgo nuo Egipto Ptolemėjaus IV, kai juos išgasdino saulės užtemimas.

Romos provincija

Senovės Romos provincija:
GALATIA
Šalis Turkija
Tautos: Galatai
Galatia Map.png

64 m. pr. m. e. Galatija tapo Romos imperijos satelitine valstybe ir buvo paskirti trys vadai po vieną kiekvienai genčiai. Bet vienas jų, Dejotaras, Cicerono ir Cezario amžininkas, tapo kitų dviejų „tetrarchų“ vadu ir galiausiai romėnų buvo pripažintas Galatijos karaliumi.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5435-0=5435 wiki spaudos ženklai).