Niujorko gaujos

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Gangs of New York)
Niujorko gaujos
Vaizdas:Gangs of New York Poster.jpg
Pavadinimas Gangs of New York
Kilmės šalis JAV, Italija
Režisierius Martin Scorsese
Prodiuseris (-iai) Alberto Grimaldi
Harvey Weinstein
Bob Weinstein
Scenaristas (-ai) Jay Cocks
Steven Zaillian
Kenneth Lonergan
Kompozitorius Howard Shore
Vaidina Leonardo DiCaprio
Daniel Day-Lewis
Cameron Diaz
Metai 2002
Žanras Drama
Trukmė 166 min.
Kalba anglų
Platintojas Miramax Films
Biudžetas 97 mln. JAV dol.
Pelnas 193 772 504 JAV dol.
IMDb įrašas

Niujorko gaujos (angl. Gangs of New York) – 2002 m. JAV fiktyvi, istorinė drama, kurios veiksmas klostosi XIX a. vid. Žemutinio Manhatano Faiv Pointso (Five Points) rajone. Filmą režisavo Martin Scorsese, o scenarijų parašė Jay Cocks, Steven Zaillian ir Kenneth Lonergan, įkvėpti 1928 m. nefiktyvios Herbert Asbury knygos „Niujorko gaujos“. Filmas pastatytas Romoje įsikūrusioje studijoje „Cinecittà“ ir išleistas „Miramax Films“.

Filmo veiksmas prasideda 1846 m., bet greitai peršokama į 1862-uosius. Dvi pagrindinės problemos Niujorke šios eros metu buvo airių imigracija ir federalinės vyriausybės įvykdytas priešų sutriuškinimas dar tebevykstančio pilietinio karo metu. Veiksmas telkiasi aplink nusikalstamos grupuotės bosą Bilą „Skerdiką“ Katingą (Daniel Day-Lewis) ir įtakingą politinį veikėją Tvydą (Jim Broadbent). Filmo kulminacijoje įvykstantis susigrūmimas tarp Katingo vadovaujamos grupuotės ir protagonisto Amsterdamo Veilono (Leonardo DiCaprio) bei jo sąjungininkų atitinka 1863 m. Niujorko riaušes, kilusias dėl šaukimo į kariuomenę pasipiktinimu.

Siužetas

DĖMESIO: Žemiau atskleidžiamos kūrinio detalės

1846-ieji. Žemutinio Manhateno Faiv Poinsto rajone susiremia dvi gaujos, Bilo „Skerdiko“ Katingo vedami „vietiniai“ (gimę JAV) ir neseniai atvykę airių katalikų imigrantai, žinomi kaip Pastipę triušiai. Kruvinos skerdynės pasibaigia, kuomet Katingas nužudo airių lyderį, „kunigą“ Veiloną. Veilono sūnus atsiduria Helgeito našlaičių namuose.

Amsterdamas Veilonas sugrįžta 1862 m. Jis sužino, kad kai kurie buvę Pastipusių triušių nariai dabar dirba Katingui. Veilonas pamažu prasimuša į Katingo grupuotės viršūnę ir sužino, kad kiekvienais metais, vasario 16 d., Katingas sukviečia miestelėnus atšvęsti pergalės prieš Pastipusius triušius. Siekdamas keršto, Amsterdamas ruošiasi nužudyti Katingą šios ceremonijos metu. Maždaug tuo metu jis susipažįsta su sėkminga vagile Džene Everdyn, bet jo jausmai greitai prislopsta, kai jis sužino, kad ji buvo Katingo globotinė ir dar tebejaučia jam jausmus. Amsterdamas prisijungia prie boso Tvydo imperijos.

Peilių mėtymo pasirodymo metu, Amsterdamas nusviedžia peilį į Katingą, bet šis jį atmuša savuoju ir atšokęs peilis susminga Amsterdamui į pilvą. Miniai triukšmingai džiūgaujant Katingas apdaužo Amsterdamą, bet palieka jį gyvą bei įteikia jam prisiminimą – išdegina peiliu vieną jo skruostų.

Dženei beslaugant Amsterdamą, jis atranda ryžto vėl „atsistoti ant kojų“. Tvydas pasiūlo Amsterdamui nugalėti Katingą miesto šerifo rinkimuose. Airiai kandidatu išrenka „vienuolį“ MakGiną, kuris nugali rinkimuose didesniu balsų skaičiumi nei iš viso buvo rinkėjų. Katingas to nesureikšmina ir nutaria išsiaiškinti su juo asmeniškai. MakGinui pasiūlius santykius išsiaiškinti demokratiškai, Katingas paprasčiau susmeigia peilį jam į nugarą ir pribaigia jį jo paties kuoka. Amsterdamas pasiūlo Katingui išsiaiškinti tradicinėmis grumtynėmis ir šis sutinka.

Prasideda riaušės. Sąjungos kareiviai įsiveržia į miestą sutramdyti riaušininkų. Aplinkui griaudėjant sprogimams Katingo ir Amsterdamo gaujos spėja apsikeisti keliais smūgiais iki kol juos nubloškia sprogimas. Atsipeikėjęs, Katingas pamato, kad į jį pataikė skeveldra. Amsterdamas pasmeigia Katingą ir šis miršta.

Katingas palaidojamas Brukline. Dženė ir Amsterdamas kartu išvyksta iš miesto.

Aktoriai

Aktorius – vaidmuo

ir kt.

Apdovanojimai

  • BAFTA: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Televizijos kino kritikų apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Čikagos kino kritikų asociacijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Floridos kino kritikų asociacijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Auksiniai gaubliai: geriausias režisierius (Martin Scorsese), geriausia originali daina (U2 „The Hands That Built America“)
  • Kanzaso miesto kino kritikų rato apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Las Vegaso kino kritikų draugijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis), geriausia originali daina (U2 „The Hands That Built America“)
  • Los Andželo kino kritikų asociacijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis), geriausias meninis apipavidalinimas (Dante Ferretti)
  • Niujorko kino kritikų rato apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Interneto kino kritikų draugijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • San Diego kino kritikų draugijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Satelito apdovanojimai: geriausias meninis apipavidalinimas (Dante Ferretti), geriausias montažas (Thelma Schoonmaker), geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Ekrano aktorių gildijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)
  • Pietrytinės kino kritikų asociacijos apdovanojimai: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis), geriausias režisierius (Martin Scorsese)
  • Vankuverio kino kritikų ratas: geriausias aktorius (Daniel Day-Lewis)

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+100-0=100 wiki spaudos ženklai).