Gazos Ruožas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Gazos Ruožo žemėlapis
Jasiro Arafato nacionalinis oro uostas Gazos Ruože 2002 m., po Izraelio kariuomenės smūgių

Gazos Ruožas – siaura žemės juosta į šiaurės rytus nuo Sinajaus pusiasalio. Pavadinimas kilęs nuo Gazos – pagrindinio miesto šioje teritorijoje. 1948 m. Arabų-Izraelio karo metu teritoriją užėmė Egiptas, o 1967 m. Šešių Dienų kare teritoriją perėmė Izraelis. Tai gana tankiai apgyvendinta, apie 1,4 milijono gyventojų turinti, teritorija, de jure nepripažįstama kaip kurios nors nepriklausomos valstybės dalis.

Didžioji dalis Gazos Ruožo kartu su Vakarų Krantu sudaro Palestinos autonomiją. Dalį teritorijų – oro erdvę ir visą jūros pakrantę – kontroliuoja Izraelis. JAV pripažįsta šią teritoriją esant okupuotą Izraelio su šiandienine padėtimi, prieštaraujančia Izraelio-Palestinos laikinam susitarimui. Teigiama, jog ilgalaikiai susitarimai gali atsirasti tik tolesnėse derybose. Izraelio vyriausybė su tuo nesutinka, ypač po savo kariuomenės atitraukimo iš Gazos ruožo 2005 m.

Pats Gazos ruožas ir jo gyventojai priklauso Palestinos valdžios jurisdikcijai, kuri taip pat kontroliuoja Ruožo Rafah kelio į Egiptą pasienio punktą Europos Sąjungai prižiūrint. Izraelis po to, kai atgavo kai kurias Ruožo dalis, uždarė perėjimą į Egiptą 2006 metų birželį.

Nuorodos

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Gazos Ruožas
Commons-logo.svg.png Vikiteka: Gazos Ruožas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+4135-46=4089 wiki spaudos ženklai).