Geologinė nuotrauka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Geologinė nuotrauka – visapusiškas teritorijos geologinės sandaros tyrimas geologiniams žemėlapiams sudaryti ir teritorijos perpektyvumui naudingųjų iškasenų atžvilgiu nustatyti. Susideda iš paviršiaus geologinės nuotraukos, giluminės geologinės nuotraukos geofiziniais metodais bei gręžiniais ir aerovaizdų (aerofotonuotraukų) nagrinėjimo.

Paviršiaus geologinės nuotraukos metu tiriamos reljefo formos ir atodangos bei tolygiai dėstomų seklių gręžinių arba prakasų ir kitų kasinių medžiaga; tokiu būdu surenkama geologinė informacija apie tiriamo ploto paviršių. Geofiziniais metodais nustatomi bendri gelmių sandaros ypatumai. Aerofotometodais gaunamos aerofotonuotraukos, iš jų sudaromi pirminiai tiriamojo ploto paviršiaus geologiniai ir geomorfologiniai žemėlapiai, nustatomas paviršiaus ir giluminių formų hipotetinis ryšys.

Išnagrinėjus geofizinius duomenis ir aerofotonuotraukas, numatomos giliųjų gręžinių vietos. Išanalizavus gręžinių geologinę medžiagą (kernus), nustatomas įvairių sluoksnių amžius, jų sudėtis, apibūdinamos suakmenėjusios organizmų liekanos. Be to užfiksuojamos visos naudingosios iškasenos, ištiriami požeminiai vandenys. Padarius šių darbų komplekso sintezę sudaromi žemėlapiai. Teritorijos detalumą rodo tų žemėlapių mastelis. Jis būna smulkus (1:1000000 ir 1:500000), vidutinis (1:200000 ir 1:100000) ir stambus (1:50000 ir 1:25000). Naudingų iškasenų telkiniai kartografuojami detaliai (1:10000 ir stambesniu masteliu).

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2065-0=2065 wiki spaudos ženklai).