Giedrius Uždavinys

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Giedrius Uždavinys
Vaizdas:Giedrius Uždavinys.jpg
Giedrius Uždavinys

Gimė 1940 m. kovo 15 d.
Varėna

Sritis ----
Pareigos

Išsilavinimas
  • 19..-1957 Senosios Varėnos vidurinė mokykla, moksleivis

  • 1957-1963 Vilniaus universitetas Medicinos fakultetas, studentas

  • 19..-19.. <> universitetas <> fakultetas, aspirantas

Kvalifikacija
  • 1971 Medicinos mokslų kandidatas

  • 1988 Medicinos mokslų daktaras

Narystė MA
  • 19.. m. Lietuvos Mokslų Akademijos tikrasis narys

  • 19.. m. <> Mokslų Akademijos tikrasis narys

Žinomas už ...
Nuopelnai ...

Giedrius Uždavinys (g. 1940 m. kovo 15 d., Varėnoje) – gydytojas chirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, VU profesorius, LMA akademikas.

Mokykliniai metai

1946 m. pradėjo lankyti Senosios Varėnos vidurinę mokyklą, kurią 1957 m. baigė.


Svajonės ištakos

Senosios Varėnos dailidė Petras turėjo slaptą svaonę - matyti savo sūnų gydytoju ir pastatyti man ligoninę, panašią į savo mylimo daktaro V. Grigaičio tuberkuliozės sanatoriją žavingame sename pušyne ant Varėnės upės kranto. Praūžusio karo verpetuose žuvo viskas – ir ligoninė, ir P. Uždavinio modernių baldų dirbtuvė, kurioje dieną naktį dūzgė staklės, gaminančios baldus naujajam suaugusiųjų tuberkuliozės ligoninės korpusui. Gražią dirbtuvės iškabą tėtis ilgai saugojo.

Baigęs mokyklą, lydimas mamos Giedrius pirmą kartą atvyko Kaunan pasiryžęs studijuoti mediciną. Pabūgęs didelio konkurso jis nusprendė nerizikuoti (neįstojus – tarnyba kariuomenėje) ir gerai išlaikęs egzaminus įstojo į Lietuvos veterinarijos akademiją LVA.

Medicina tebeviliojo, tad, išbuvęs akademijoje tris semestrus, 1959 m. sausio mėn. su studijų knygele rankose jis atsidūrė Vilniuje prie universiteto rektoriaus Jono Kubiliaus durų. Drąsino tai, kad visi penkiolika akademijoje laikytų egzaminų buvo įvertinti vien labai gerai.

Rektorius pasklaidė studijų knygelę ir paklausė, ką jis dar moka. Atsakymas buvo: turiu gražų tenorą ir dainuoju LVA kvartete, oktete ir vyrų chore - galėčiau dainuoti ir universiteto ansamblyje... Rektorius ėmė juoktis, drasuolis Giedrius sustingo iš baimės... Tačiau šiltas jo žvilgsnis teikė vilties...

Priimtas į antrą kursą su įskaitytais visų trijų semestrų egzaminais, per pusmetį jis turėjo perlaikyti histologiją, lotynų kalbą ir valstybinį žmogaus anatomijos egzaminus. Išlaikęs pirmuosius du papildomus egzaminus, Giedrius visai vasarai liko Vilniuje ir tris mėnesius rimtai ruošiausi anatomijos egzaminui. Tai buvo sunkiausias gyvenime egzaminas - ypač praktinė jo dalis – nes nebuvo lankyti seminarai ir nelaikytas nei vienas iš penkių pagrindinių kolokviumų. Pavyko. Tretieji studijų metus pradėti be skolų.

Per kančias į žvaigždes

Tarp kitų klinikinių trečio kurso disciplinų buvo ir bendroji chirurgija. Paskaitas skaitė ir praktikos darbams vadovavo tada dar tik doc. Algimantas Marcinkevičius. Visus studentus žavėjo lėta jo kalbėjimo maniera, skambus balsas, puikus pasaulio medicinos ir chirurgijos raidos istorijos išmanymas. Ypač patiko jo ypatingas užsidegimas, savotiška aistra, kai aiškindavo senojo Vilniaus universiteto medicinos ir chirurgijos raidą, laimėjimus ir tradicijas. Jį žavėjo Vilniaus chirurgų draugijos „Societas Chirurgorum Vilnensis“ tikslai, narių pareigos ir privilegijos.

Ypač vaizduotę audrino praktinė studijų dalis – pratybos. Jautėsi, kad A. Marcinkevičius svajoja apie širdies chirurgiją... Operacijų technika buvo tobulinima eksperimentuojant su šunimis. Norą eksperimentuoti pajuto ir Giedrius.

Trys garsūs chirurgai docentai Antanas Sučila, Augustas Pronckus ir Alfonsas Dirsė rengė daktaro disertacijas ir aktyviai eksperimentavo. Giedrius prisijungė prie jų su tokiu užsidegimu, kad teko išeiti iš universiteto dainų ir šokių ansamblio.

Fakultetas plėtėsi ir dešimčiai iš kurso buvo pasiūlyta dirbti fakulteto teorinėse ir klinikinėse katedrose. 1962 m. kūrėsi Probleminė širdies ir kraujagyslių chirurgijos laboratorija. Giedrius su Egidijumi Barkausku šeštame kurse buvo joje įdarbinti po pusę etato. Tai lėmė, kad baigus studijas 1963 m. paskyrimas buvo į šią laboratoriją vyr. mokslo darbuotojais.

Praktikos pradžia

Tolesniu mokslo keliu

19661968 m. Aspirantas Bendrosios chirurgijos ir anesteziologijos katedroje

19641970 m. Tobulinimasis kasmet 1-2 mėn. Novosibirsko kraujotakos patologijos institute ruošiant kandidatinę disertaciją

1971 m. sausio 12 d. VU mokslinėje taryboje apsigynė kandidatinę disertaciją „Atviro arterinio latako chirurginio gydymo taktika“, kuri 1993 m. buvo nostrifikuota į LR Biomedicinos mokslų daktaro (07 B) laipsnį.

19731988 m. Klinikiniai moksliniai tyrimai ruošiant mokslų daktaro disertaciją

1988 m. lapkričio 15 d. VU mokslinėje taryboje apsigynė daktarinę disertacija „Išeminės širdies ligos chirurginiai aspektai“, kuri 1993 m. buvo nostrifikuota į LR Biomedicinos mokslų habilituoto daktaro (07 B) laipsnį.

Profesinė karjera

19832009 m. VšĮ VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro IV (koronarų) chirurgijos skyriaus vedėjas, širdies chirurgas

2008-2009 m. VšĮ VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro direktorius

2009 – iki šiol VšĮ VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro profesorius konsultantas, širdies chirurgas

Pareigos

19631964 m. Vyr. mokslinis bendradarbis – Centrinė mokslinio tyrimo laboratorija, Širdies kraujagyslių eksperimentinis skyrius

19641966 m. Stažuotojas tyrinėtojas Vilniaus universiteto Medicinos fakultete

19681970 m. Asistentas Bendrosios chirurgijos ir anesteziologijos katedroje

19731989 m. Docentas VU Bendrosios chirurgijos ir Širdies chirurgijos klinikoje

1989–iki šiol Vilniaus universiteto Širdies chirurgijos centro profesorius

Akademinė ir mokslinė veikla

...

Mokslo interesai

Tyrinėjimai ir darbai šiose srityse:

  • kraujagyslių chirurgija,
  • įgimtų širdies ydų chirurgija,
  • koronarų chirurgija,
  • dirbtiniai širdies vožtuvai,
  • arterinė širdies revaskuliarizacija,
  • minimaliai invazinė širdies chirurgija
  • vožtuvų plastinės operacijos ir antiaritminės širdies procedūros
  • širdies transplantacija
  • širdies-plaučių persodinimo problemos (medicina, kardiochirurgija)

Dėstyti kursai

  • ...

Vadovavimas daktaro disertacijoms

Kvalifikacijos tobulinimas

  • 1987 m. Tobulinimasis suaugusių širdies chirurgijos srityje Krūtinės ląstos ir širdies kraujagyslių chirurgijos klinikoje J. W. Goethe universitete Frankfurte prie Maino (Vokietija)
  • 1991 m. Tobulinimasis suaugusių širdies chirurgijos ir širdies transplantacijos srityje Jacksonville širdies institute, Florida, JAV
  • 1996 m. St. Jude Seminarai Briuselyje apie bestentinių aortos vožtuvų implantavimą, Belgija
  • 1997 m. Stažuotė “Plakančios širdies operavimo metodikos”, Utrechtas, Olandija

Ekspertinė ir visuomeninė veikla

1970 m. Lietuvos chirurgų draugijos narys

1970 m. Lietuvos kardiologų draugijos narys

1988 m. Lietuvos gydytojų sąjungos narys

1988 m. Baltijos šalių širdies ir kraujagyslių bei krūtinės ląstos chirurgų draugijos narys

1989–1997 m. Atkurtos Lietuvos Katalikų Mokslų Akademijos Prezidentas

1990 m. Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgų draugijos narys

1998 m. Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgų draugijos prezidentas

1990 m. Tarptautinės širdies ir kraujagyslių chirurgų draugijos narys

1990 m. Lietuvos Katalikų mokslų akademijos narys - akademikas

1992 m. Europos širdies ir krūtinės ląstos chirurgų asociacijos narys

1997 m. Lietuvos mokslų akademijos narys ekspertas

2007 m. Lietuvos mokslų akademijos narys korespondentas

Įvertinimai

1979 m. Lietuvos valstybinė premija

1994–2005 m. 4 SAM padėkos raštai

2000 m. Gedimino IV laipsnio ordinas

2003 m. Valstybinis apdovanojimas “Už nuopelnus Ukrainos tautai” Aukso medalis “10 metų Ukrainos nepriklausomybei"

2004 m. Lietuvos Širdies Asociacijos Jubiliejinis medalis

2005 m. Lietuvos Kardiologų draugijos Jubiliejinis medalis

2005 m. Suteiktas Nusipelniusio Lietuvos gydytojo vardas

2005 m. Lietuvos Mokslo premija už darbą “Išeminės širdies ligos ir dėl jos kilusių komplikacijų diagnostikos, intervencinio ir chirurginio gydymo įdiegimas ir tobulinimas Vilniaus universiteto Širdies chirurgijos centre 1971 – 2004 metais”

2006 m. Nacionalinė pažangos premija 2006. Mokslo pažangos premija. Laureatas. Už darbus “Kardiochirurgijos įdiegimas į medicinos praktiką 1964 – 2005 metais”


  • LTSR premijos laureatas už širdies operacijų dirbtinės kraujo apytakos plėtojimą (1979 m.)
  • Lietuvos mokslo premija už darbų ciklą „Išeminės širdies ligos ir dėl jos kilusių komplikacijų diagnostikos, intervencinio ir chirurginio gydymo įdiegimas ir tobulinimas VU Širdies chirurgijos centre 1971–2004 metais“ (2005 m.)
  • Nacionalinė mokslo pažangos premija už kardiochirurgijos įdiegimą į medicinos praktiką (2006 m.)

Šaltiniai


Mokslinė veikla

Daugiau kaip 200 mokslinių straipsnių, 2 disertacijos, keleto metodinių rekomendacijų ir racionalizacijų autorius. Pastarųjų sr.: kraujagyslių ligų, įgimtų ir įgytų širdies ydų, išeminės širdies ligos diagnostika, eksperimentų modeliavimas, eksperimentinė ir klinikinė transplantacija, miokardo apsauga, vožtuvų protezavimo problemos, sudėtingų įgimtų širdies ydų chirurginis gydymas, ūmaus miokardo infarkto chirurgijos problemos, pagalbinė kraujotaka, kombinuotų išplėstinių širdies chirurgijos procedūros bei operuotų pacientų atokių rezultatų studijos. Pastarųjų metų moksliniai darbai (su bendraaut.):

  • "Biatrial Myxoma: an Exceptional Case in Cardiac Surgery" (2007)
  • "Incidence and Precipitating Factors of Delirium after Coronary Artery Bypass Grafting" (2007)
  • "Krūtinės aortos apeinamųjų jungčių suformavimo operacijos (2008)

VU Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro direktorius, IV išeminės širdies ligos chirurgijos skyriaus vedėjas, Lietuvos MA narys korespondentas, Europos širdies ir kraujagyslių chirurgijos draugijos atstovas Lietuvai, Pasaulio širdies chirurgijosdraugijos mokslinio komiteto, Europos ir Baltijos šalių širdies ir kraujagyslių chirurgijos asociacijų ir draugijų narys, LKMA Centro valdybos vicepirmininkas kultūrai.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 91% (+10991-1388=9603 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 21% (+2496-73=2423 wiki spaudos ženklai).