Girkantienė Nijolė

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Girkantienė Nijolė
    Girkantienė Nijolė. 1.jpg

    Gimė 1950 m. birželio 7 d. (73 m.)
    Radviliškyje

    Sutuoktinis(-ė) Girkantas Česlovas
    Vaikai

    dukros Jolanta ir Jūratė


    Veikla
    Tytuvėnų gimnazijos matematikos mokytoja.

    Išsilavinimas 1968 m. Radviliškio II vidurinė mokykla
    Alma mater 1972 m. Šiaulių pedagoginis institutas

    Girkantienė Nijolė (g. 1950 m. birželio 7 d. Radviliškyje) – Tytuvėnų gimnazijos matematikos mokytoja.

    Gyvenimo kelias

    Girkantienė (Vapsvaitė) Nijolė gimė 1950 metų birželio 7 dieną Radviliškyje, darbininkų šeimoje.

    1957 metais į pirmą klasę pradėjo eiti Radviliškio aštuonmetėje mokykloje. Nuo 1965 metų mokėsi II vidurinėje ir 1968 metais baigė Radviliškio II vidurinę mokyklą. Tais pačiais metais įstojo į ŠPI. Studijų metais buvo darbšti, draugiška, nuoširdi, noriai padėjo mokslo draugams, daug skaitė, mėgo muziką, lankė teatrus.

    Šiaulių pedagoginį institutą baigė 1972 metais ir tapo vidurinės mokyklos matematikos mokytoja. Tais pačiais metais pradėjo darbą Tytuvėnų vidurinėje mokykloje. Ši mokykla tapo vienintele pagrindine darboviete iki pat pensijos.

    1993 metų vasario mėnesį mokytojai Nijolei suteikta mokytojo metodininko kvalifikacinė kategorija. 2006 metais Nijolė Girkantienė įgijo matematikos ugdymo turinio švietimo konsultanto kompetenciją. Mokytojos pedagoginė veikla buvo aukštai vertinama. Keletas abiturientų gavo 100-kus valstybiniame matematikos egzamine.

    Su vyru Girkantu Česlovu užaugino dvi dukras: Jolantą ir Jūratę.

    Iš darbo Tytuvėnų gimnazijoje mokytoja išėjo 2015 metų rugpjūčio 31 dieną.

    Gyvena Tytuvėnuose.

    Girkantienė Nijolė. Apie save

    Gimiau 1950 metų birželio 7 dieną Radviliškio mieste.

    1968 metais baigiau Radviliškio II vidurinę mokyklą.

    1972 metais baigiau Šiaulių K. Preikšo pedagoginį institutą, įgydama matematikos mokytojos specialybę.

    1972 metais pradėjau dirbti Tytuvėnų gimnazijoje. Išdirbau 43 metus.

    1993 metais vyriausioji pedagogų atestacinė komisija suteikė matematikos mokytojo metodininko kvalifikacinę kategoriją.

    Išleidau penkias auklėtinių abiturientų laidas.

    Už labai gerą mokinių paruošimą brandos egzaminams, olimpiadoms, konkursams apdovanota Padėkos ir Garbės raštais. Už tarptautinio matematikos konkurso KENGŪRA organizavimą, rengimą ir konsultavimą apdovanota diplomais ir padėkomis. 2015 metais įteiktas Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos Padėkos raštas už ilgametį nuoširdų ir kūrybingą pedagoginį darbą.

    Dalinausi gerąją darbo patirtimi su rajono ir respublikos matematikais.

    Šeimoje abi dukros medikės, trys anūkai.

    Laisvalaikiu daug skaitau, užsiimu buitimi, sodu, konsultuoju moksleivius ir ruošiu juos valstybiniam matematikos egzaminui.

    2019 metų birželis

    Veiklos įvertinimas

    Už šaunų darbą Nijolė Girkantienė apdovanota Kelmės vykdomojo komiteto Garbės raštais (1981, 1982, 1985, 1988 metais).

    1998 metais Kelmės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus Padėkos raštas už nuoširdų darbą, ruošiant moksleivius olimpiadoms ir konkursams, Kelmės rajono Švietimo skyriaus vedėjo Padėkos raštas 2000 metais, 2007 metais Kelmės rajono savivaldybės mero Padėkos raštas už labai gerą mokinių paruošimą brandos egzaminams, 2009 metais Tytuvėnų gimnazijos direktorės Padėkos raštu už gerą mokinių paruošimą rajoninei matematikos olimpiadai ir „Kengūros“ konkursui.

    2010 metais Kelmės rajono savivaldybės mero Padėkos raštas už ilgametę, kūrybinę, metodinę, pedagoginę veiklą jubiliejaus proga, 2011 metais Kelmės rajono savivaldybės mero Padėkos raštas už mokymo ir mokymosi strategijų, skatinančių mokinių motyvuotą mokymąsi, taikymą ir labai gerus matematikos valstybinio brandos egzamino rezultatus.

    2015 metais, palikdama gimnaziją, mokytoja gavo Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės Padėkos raštą už ilgametį nuoširdų ir kūrybingą pedagoginį darbą ir Tytuvėnų gimnazijos direktorės Padėkos raštą už nuoširdžią, ilgametę pedagoginę veiklą, puikius mokinių mokymosi rezultatus ir pasiekimus olimpiadose.

    Gyvenimo iliustracijos

    Apie mokytoją spaudoje

    KAIP APSKAIČIUOTI GYVENIMĄ?

    Viena iš daugelio Antikos filosofijos mokyklų – Pitagoro Samiečio – spėjo, kad matematika gali būti raktas tikrovei suprasti. Anot filosofų, skaičiai sukuria viso kosmoso tvarką. Išeitų, kad gyvenimą galima apskaičiuoti, pritaikyti tam tikras matematikos formules, ir viskas eis kaip sviestu patepta. Tytuvėnų gimnazijos matematikos mokytoja metodininkė Nijolė Girkantienė sako, kad gyvenimo sėkmės raktas mūsų pačių rankose, nors pritaikyti formulių ir neįmanoma. Žmogus turi norėti, tikėti ir siekti, pasitelkti valią bei daug dirbti, tada galės savo gyvenimą vadinti sėkmingu.

    Labiausiai mokykloje mėgusi matematiką ir chemiją, pasirinkusi matematikos mokytojos kelią, baigusi Šiaulių pedagoginį institutą į vienintelę gyvenime darbovietę Nijolė atvažiavo 1972 metais. Jai patinka dėstomas dalykas, ilgam įsimena darbštūs, aktyvūs, atsakingi, drąsūs, kitaip tariant, motyvuoti mokiniai. Matematikė džiaugiasi, kad išleido penkias auklėtinių abiturientų laidas, turi gerą dešimtį pasekėjų, o dvi buvusios mokinės dirba Tytuvėnų gimnazijoje. Pedagogės atmintin įsirėžė ir tai, kaip ji pirmoji rajone siekė metodininko kvalifikacijos. Tąkart teko važiuoti į Vilnių, pedagogikos žinias tikrintis net pas šviesaus atminimo Meilę Lukšienę.

    Per ilgus profesinės veiklos metus mokytoja atliko daug įvairių papildomų darbų: vadovavo rajono matematikų metodiniam būreliui, šešetą metų buvo švietimo konsultantė, keletą metų dirbo rajono matematikų apeliacinėje komisijoje, turėjo galimybę taisyti valstybinių egzaminų darbus. Dar ir dabar, nors yra užsitarnavusi poilsio, mokytoja yra gimnazijos matematikų metodinio ratelio pirmininkė. Vienas iš mokytojo profesionalumo rodiklių – valstybinių egzaminų rezultatai. Trys abiturientai, vieninteliai rajone gavę po 100 balų iš matematikos valstybinio egzamino, mokėsi Tytuvėnų gimnazijoje. Du – Nijolės Girkantienės ugdytiniai. Tris kartus Kelmės rajono savivaldybė pastebėjo pedagogę – ji apdovanota mero padėkos raštais.

    Ne tik profesijoje Nijolę lydi sėkmė. Kryptinga, nuoširdi, paprasta, stipri dvasiškai moteris šauniai tvarkosi ir šeimoje. Kitais metais bendram gyvenimui su sutuoktiniu ir kolega Česlovu, ilgus metus mokykloje dirbusiu dailės mokytoju, sukaks keturiasdešimt. Tiems, kurie jauni buvo XX amžiaus pabaigoje, nereikia labai įsitempti, kad prisimintų populiarią to laikotarpio dainą apie keturiasdešimt kaštonų. Tie keturiasdešimt metų ne tik mokykloje, bet ir poros gyvenime dingo prabėgo kaip kaštonai eiliuotame tekste. Gal būtų gaila praėjusio laiko, gal kankintų ilgesys, tačiau Nijolei visą laiką be galo svarbi yra šeima. Girkantai pagrįstai gali didžiuotis savo dukterimis. Jos, ne be tėvų rūpesčio, puikiai baigė mokyklą, tapo medikėmis. Vyresnėlė Jolanta – medicinos mokslų daktarė, vaikų chirurgė-traumatologė, Jūratė – odontologė. Sutuoktinių puoselėjamuose namuose, rūpestingai tvarkomame kieme ir sode dažnai krykštauja mieliausi pasaulyje anūkai – dviejų metų Rapolas ir dar kūdikis Vincentas. Laisvą laiką Nijolė leidžia sode ir darže, augalais ir patarimais dalinasi ne tik su savo artimaisiais. Be to, abu sutuoktiniai labai mėgsta skaityti, domisi įvairia literatūra, namuose sukaupta gausi biblioteka.

    Žvelgdama iš laiko perspektyvos, apmąstydama prabėgusius metus, moteris džiaugiasi prasmingu ir sėkmingu gyvenimu. Ji sako, kad tik nepatyrę jauni žmonės stipriai išgyvena dėl nedidelių gyvenimo išbandymų. Patirtis bei amžius leidžia suprasti, kad tai dažniausiai tik laikini, įveikiami sunkumai. Žmogus turėtų ieškoti daugiau pozityvių dalykų, dažniau džiaugtis buvimu gamtoje, bendravimu su artimaisiais, tiesiog kiekviena diena. Matematikos mokytoja Nijolė nuoširdžiai linki visiems, kam atrodo, jog juos skriaudžia gyvenimas, atidžiau pažvelgti į save, į savo širdį, planus ir norus, paklausti savęs, ar jiems pakanka meilės, atlaidumo, tolerancijos kitaip mąstančiam ir gyvenančiam žmogui. Norai ir planai, anot pedagogės, neišsipildo be triūso bei valios, be palankaus likimo, be to, jie neturi būti įgyvendinami skriaudžiant kitus.

    Taigi, vargu ar religinis-mistinis Pitagoro mokymas gali padėti, nes net matematikos mokytoja mano, jog nėra formulių ir skaičių, kurie lemtų sėkmingą žmogaus gyvenimą. Jo neapskaičiuosi, tačiau stengtis reikia. Be pastangų nebūtų tokia sėkminga ir Mokytojos Nijolės Girkantienės gyvenimo istorija. Tesitęsia ji laimingai, sėkmingai ir ilgai...

    Bronislava Buchienė

    Skelbtas savaitraštyje „Dialogas“ 2013 m. spalio 3 d. Nr. 36, psl. 7; laikraštyje „Kelmiškiams“ 2013 m. spalio 4 d. Nr. 75, psl. 3; www.zemaitijosgidas.lt 2013 10 04.

    Šaltiniai

    • Tytuvėnų gimnazijos archyvas.
    • N. ir Č. Girkantų šeimos archyvas.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Bronislava Buchienė – autorius – 101% (+11125-0=11125 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 0% (+41-125=-84 wiki spaudos ženklai).