Grinvičas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Grinvičas
(kirč. Grìnvičas (Grìnidžas))
angl. Greenwich
2005-06-27 - United Kingdom - England - London - Greenwich.jpg

Senoji Karališkoji jūrų laivyno kolegija Grinviče


Grinvičas
51°28′50″N 0°0′0″W / 51.48056°N 0°E / 51.48056; 0 (Grinvičas)Koordinatės: 51°28′50″N 0°0′0″W / 51.48056°N 0°E / 51.48056; 0 (Grinvičas)
Laiko juosta: (UTC+0)
------ vasaros: (UTC+1)
Valstybė: Vėliava Jungtinė Karalystė
Šalis: Vėliava Anglija
Grafystė: Grinvičo rajonas
Commons-logo.svg Vikiteka: GrinvičasVikiteka
Kirčiavimas: Grìnvičas (Grìnidžas)

Grinvičas (arba Grinidžas) – pietrytinis Londono priemiestis, išsidėstęs dešiniajame Temzės krante. Labiausiai žinomas kaip nulinio dienovidinio vieta, nuo kurios skaičiuojama geografinė ilguma ir laiko juostos.

Iki XIX a. pabaigos nebuvo vieningo tarptautinio sutarimo, kaip skaičiuoti geografinę ilgumą ir laiko juostas. Kadangi tuo metu Anglija buvo galingiausia pasaulio valstybė, taip pat ir jūrose, todėl 1884 m. Vašingtono konferencijoje buvo stipriai argumentuojama už Grinvičo kaip atskaitos taško pasirinkimą. Britai pasirinko šį tašką dėl to, kad jame buvo pagrindinė šalies observatorija. Pagrindinė priežastis, kodėl Grinvičas pasirinktas kaip laiko juostų atskaitos taškas, buvo tai, kad 180 laipsnių į abidvi puses (rytus ir vakarus) plyti Ramusis vandenynas arba yra menkai apgyvendintos salos, todėl tokiose vietovėse yra palankiausia nustatyti datos keitimo juostą. Pasirinkus daugelį kitų siūlytų vietų nuliniam dienovidiniui, būtų kilusi painiava dėl skirtingų datų įvairiose valstybėse.

Sportas


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: