Hamas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Apie Vokietijos miestą žr. Hamas (Vokietija).
Hamas vėliava
Hamas emblema

Hamas – palestiniečių islamistų organizacija. Hamas laikoma teroristine organizacija Australijoje, Kanadoje, Europos Sąjungoje, Izraelyje, JAV, Japonijoje ir kitose demokratinėse šalyse.

Pavadinimas

Hamas yra arabiškos frazės Harakat al-Muqawama al-Islamiyya („Islamo pasipriešinimo judėjimas“). Akronimas taip pat arabų kalboj reiškia „atsidavimą“.
Hamas karinis sparnas įkurtas 1992 m. ir vadinamas Izz ad-Din al-Qassam brigadomis šeichui Izz ad-Din al-Qassam, šiuolaikinės arabų rezistencijos tėvui, nužudytam britų 1935 m., atminti. Ginkluotos Hamas kuopos save taip pat vadina „Ayyash studentais“, „Pionieriaus studentais“ ar „Yahya Ayyash daliniais“ atminti Yahya Ayyash, vieną pirmųjų Hamas sprogdintojų, nužudytą 1996 m.

Šeichas Ahmedas Jasinas (Shaikh Ahmed Yassin) grįžo į Gazą iš Kairo, kur jis teikė Islamo labdarą, įkurdamas Hamas 1987 m. kaip „Musulmonų brolijos“ atšaką.

Pradžia

Pagal Izraelio savaitinį laikraštį Koteret Rashit (1987 m. lapkritis) „Islamistiniai susivienijimai (kaip ir Islamo universitetas, įkurtas 1978 m. Gazoje) buvo remiami Izraelio karinės valdžios“, atsakingos už Vakarų Kranto ir Gazos (civilinį) valdymą. „Jiems (islamistiniams susivienijimams ir universitetui) buvo leista gauti pinigus iš užsienio“. 1992 m. pabaigoje Gazoje buvo 600 mečečių. Hamas pritraukė narius per pamokslus ir labdaringą veiklą, didindama įtaką prekybos susivienijimams, universitetams, turgams, profesinėms sąjungoms ir vietinėje politikoje. „Izraelio slaptosios tarnybos Mossad dėka islamistams buvo leista atsitiesti okupuotose teritorijose. Tuo tarpu Fatah nariai ir Palestinos kairieji buvo persekiojami žiauriausiais būdais. Pagal L'Humanité Izraelis rėmė Hamas ankstyvą augimą, norėdamas pakenkti Yasser Arafato pasaulietiniam Fatah judėjimui. Pagal UPI, Izraeris pradėjo remti Hamas aštunto dešimtmečio pabaigoje “atremti Palestinos Išsivadavimo Organizacijos įtaką„. Tuo metu Hamas buvo susitelkusi ties “religine ir socialine veikla". Pradžioje organizacija buvo susitelkusi ties tokiais socialiniais reikalais kaip korupcijos atskleidimas, waqf (labdaros fondų) tvarkymas ir bendruomenės projektų organizavimas.

Dabar Hamas daugiausia žinoma dėl savo narių savižudiškų sprogdinimų, kuriais siekiama nužudyti kuo daugiau izraelio civilių, karinių ir saugumo taikinių. Pagal Hamas įstatus (parašytus 1988 ir tebegaliojančius), organizacija siekia sunaikinti Izraelio valstybę, o dabartinėje jo teritorijoje, Vakariniame krante ir Gazos ruože įkurti Palestinos valstybę.

Pagal JAV turimus duomenis Hamas finansuoja Iranas, palestiniečių emigrantai, privatūs Saudo Arabijos ir kitų arabų valstybių asmenys[reikalingas šaltinis].

2006 vasarį Hamas laimėjo Palestinos įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimus ir sudarė daugumą, surinkę 72 vietas iš 132. Hamas perėmė Palestinos valdžią iš nuosaikia laikomos Fatah. Hamas perėmus palestiniečių teritorijas, kilo stiprūs vidiniai kariniai konfliktai, kurie žinomi kaip Fauda.

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+5092-15=5077 wiki spaudos ženklai).