Imperija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Apie miestą Italijoje žr. Imperija (Italija).

Imperija (lot. imperium – karinė senosios Romos vadovybė) – stambi monarcho imperatoriaus valdoma valstybė, dažnai - stipri kariniu požiūriu. Aiškaus apibrėžimo sąvoka imperija neturi.

Imperija gali būti vadinama:

  • Valstybė, kurią sudaro kelios karalystės ar panašaus rango valdos.
  • Valstybė, apimanti teritorijas ir tautas, kultūriškai ir etniškai besiskiriančias nuo centro, kuriame sutelkta valdžia, kultūros.
  • Valstybė, kuri turi pavadinimo imperija tradiciją.

Imperijose, kaip ir kitose valstybėse, politinė struktūra bent iš dalies palaikoma prievarta, turi didelę karinę ir ekonominę jėgą. Jinai gali būti vientisame sausumos plote (pvz., Mongolų imperija ar Achemenidų Persija), ar jūrinė imperija (talasokratija) (pvz., Atėnų arba Britų imperija), joms būdinga laisvesnė struktūra ir plačiau išsimėčiusios teritorijos.

Prie pirmųjų imperijų galima priskirti Sargono valdyta Akado imperija – vieną iš ankstyviausių plačiai besidriekiančios sausumos imperijos modelių. Romos imperiją, Egiptą, sukūrusi imperiją XVI a. pr. m. e. įsiveržus į Nubiją ir senuosius Levanto miestus - valstybes bei juos prisijungus. Imperijos susidaro hegemonui politiniu ar kariniu būdu prijungus kitas teritorijas. Didėles supervalstybes taip pat galima vadinti imperijomis, tik neaišku, nuo kokio dydžio ir karinio ar ekonominio pajėgumo.

Imperijos nereikia painioti su federacija, kai didelė daugiatautė valstybė – ar netgi vienatautė, kaip Japonija, arba maža, kaip Šveicarija, – yra grindžiama bendru susitarimu tarp ją sudarančių politinių vienetų, išlaikančių nemažą autonomiją.

Imperijos samprata

Imperijos iki Naujųjų amžių neturėjo negatyvių atspalvių. Imperija buvo karinės galios, didybės, tvarkos, teisės simbolis. "Imperium" - lot. klb. - teisėtas valdymas. Iki viduramžių jos bruožai - religinė, krikščioniška vienybė, stabilumas, teisėtumas, - vertinama pozityviai. XIX-XX a. sandūroje dauguma europiečių palankiai vertino šią sąvoką - vertino kaip pažangą, civilizacijos variklį. Imperija į kitus kontinentus "nešė" Vakarų vertybes. XX a. po I P.K. imperijos sąvoka praranda pozityvinę pusę. Ji priešpriešinama nacionalinei valstybei, demokratijos sąvokai.

Nuorodos

Vikicitatos
Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: