Informacinė sistema

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Informacinė sistema (IS) informatikoje apibrėžiama kaip informacijos apdorojimo sistemos ir organizacijos išteklių (pačios informacijos, žmonių, techninių priemonių, finansų ir pan.) visuma, skirta informacijai apdoroti, formuoti (kurti), skleisti (siųsti ir gauti).[1] Kitaip tariant, tai struktūrizuotas procesų ir procedūrų rinkinys, kuriame yra kaupiami duomenys, organizuojami ir perduodami vartotojui.

Informacinių sistemų klasifikacija pagal automatizacijos lygį

Pagal automatizacijos lygį visas informacines sistemas galima būtų sąlyginai suskirstyti į[2]:

  • neautomatines („rankines“) IS - tokios IS, kuriose nėra naudojama šiuolaikinės techninės priemonės ir visus darbus atlieka žmogus.
  • pusiau automatines (automatizuotas) - tokios informacinės sistemos, kuriose yra naudojamos šiuolaikinės techninės priemonės, bet taip pat jose dalyvauja ir žmogus. Ši IS rūšis šiuo metu yra populiariausia. Ir todėl dažniausiai jos ir vadinamos informacinėmis sistemomis.
  • automatines - šios IS atlieka visas informacijos apdorojimo operacijas be žmogaus įsikišimo, tai įvairūs robotai. Tokios informacinės sistemos pavyzdžiu galima būtų įvairias interneto paieškos sistemas, pvz., Google, kuri informaciją surenka iš įvairių internetinių puslapių ir šiame procese nedalyvauja žmogus.

Automatinės informacinės sistemos paprastai naudojasi kitų informacinių sistemų apdorota informaciją arba jose saugomais duomenimis. Tokios automatinės informacinės sistemos požiūriu kitos informacinės sistemos gali būti laikomos kaip šios informacinės sistemos sudėtinės dalys ir vadinamos paprastomis informacijos arba duomenų apdorojimo sistemomis.

Informacinių sistemų gyvavimo ciklas

Bet kuri informacinė sistema turi savo gyvavimo ciklą, apimantį kūrimą, veikimą, tobulinimą bei naikinimą.

  • Pirmoji - sistemos kūrimo fazė. Ji taip pat apima informacinės sistemos tobulinimą. Tai daugialypis procesas, kurio metu vykdoma analizė, projektavimas ir realizavimas.
  • Antrojoje veikimo fazėje informacinė sistema vykdo numatytas funkcijas. Veikianti sistema būtinai turi būti prižiūrima bei palaikoma.
  • Trečiosios fazės metu informacinė sistema tobulinama (gali būti vykdoma plėtra). Ši fazė prasideda analize. Pagal gautus analizės rezultatus, vykdomas projektavimas, vėliau - realizavimas.
  • Ketvirtoji fazė - naikinimas. Ši fazė apima perėjimą prie naujos sistemos, senosios atsisakymą bei įrangos demontavimą.

Taip pat skaitykite

Šaltiniai

  1. LST ISO 2382-1: 1996. Informacijos technologija. Terminai ir apibrėžimai. 1-oji dalis. Pagrindiniai terminai. Lietuvos standartizacijos departamentas. 1996. 33 psl.
  2. Lindsay, John (2000). Information Systems – Fundamentals and Issues. Kingston University, School of Information Systems


Nuorodos

Apie informacines sistemas verslui

Vikiteka

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4538-0=4538 wiki spaudos ženklai).
  • Rimantas Lazdynas – autorius – 48% (+2158-0=2158 wiki spaudos ženklai).