Irène Joliot-Curie

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Irene Curie
Irène Joliot-Curie Harcourt.jpg

Gimė 1897 m. rugsėjo 12 d.
Paryžius, Prancūzija
Mirė 1956 m. kovo 17 d. (58 m.)
Paryžius, Prancūzija
Gyven. vieta Paryžius, Prancūzija

Tautybė Prancūzų

Veikla
prancūzų mokslininkė, laimėjusi Nobelio premiją už radiacijos tyrimus
Sritis Chemija

Žymūs apdovanojimai

Nobelio chemijos premija (1935)


Vikiteka Irène Joliot-CurieVikiteka

Irena Džoljo-Kiuri (pranc. Irène Joliot-Curie ; 1897 m. rugsėjo 12 d. – 1956 m. kovo 17 d. ) – prancūzų mokslininkė, Mari Kiuri ir Pjero Kiuri vyriausia dukra ir Frederiko Džoljo-Kiuri žmona. Kartu su vyru tapo chemijos Nobelio premijos laureate 1935 m. už radiacijos tyrimus. Taip pat abu Irenos ir Frederiko vaikai, Elena ir Pjeras yra mokslininkai.

Biografija

Kiuri gimė 1897 m., rugsėjo 17 d., Paryžiuje, Prancūzijoje. Vos po pirmųjų mokymosi metų Irenos tėvai pastebėjo jos išskirtinį talentą matematikoje. Kiuri įstojo į Savigno kolegiją (1912 m.), o po dvejų metų į mokslų fakultetą Sorbonoje, kuris dabar vadinamas Paryžiaus universitetu.

Jos mokslams sutrukdė Pirmasis pasaulinis karas. Po pirmojo pasaulinio karo Kiuri grįžo į Paryžių mokytis Radžio universitete, kuris buvo pastatytas jos pačios tėvų ir pavadintas elemento (Radis) garbei, kurį atrado Mari Kiuri. Irena kartu su savo vyru, Frederiku, tapo Nobelio premijos laureatais 1935 m. už dirbtinio radioaktyvumo atradimą.

Mirė 1956 m., kovo 17 d. nuo leukemijos, kaip ir jos mama, tikriausiai dėl per didelio kontakto su radiacija. Šablonas:Nobelio chemijos premija


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: