Irena Ona Natalija Benderytė-Dikšaitienė

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Irena Ona Natalija Dikšaitienė-Benderytė (g. 1928 m. vasario 28 d. Kaune - 2016 m. sausio 28 d., Adeje, Tenerifės saloje, Ispanijoje) - vertėja, Evangelijos radijo laidų redaktorė ir kalbėtoja, politikos veikėja.

    Irena ir Kasparas Dikšaičiai
    Paryžius, Socialistų Internacionalas 1988.12.6-7 - kalba Irena Dikšaitienė, LSDP UD delegatė.
    Paryžius, Socialistų Internaciolas 1988.12.6-7. Antroje eilėje, viduryje sėdi LSDP UD delegatai Irena ir Kasparas Dikšaičiai.


    Irena Ona Natalija Benderytė-Dikšaitienė

    Biografija

    Tėvai Julijus Gustavas Benderis (1876-1933) ir Marija Zeicaitė (1890-1966). Augo Dzūkijoje (Seirijuose ir Alytuje). Lankė Alytuje pradžios mokyklą iki 1941 metų pavasario, o karo metu lankė gimnaziją Torunėje ir Kaune.

    Irena yra prisaikdinta vertėja. Moka lenkų, ispanų, anglų, vokiečių ir dalinai rusų kalbas. Nuo 1952 iki 1959 metų dirbo Vokietijoje vienoje DP lietuvių stovyklos (Wehnen, Oldg., šiaurės Vokietija) administracijoje. Po to dirbo Osnabrücko miesto savivaldybėje. Be to, buvo teismo prisaikdinta vertėja penkioms kalboms.

    Ištekėjo už Kasparo Dikšaičio 1976 metais. Prieš tai buvo našlė.

    Nuo 1988 iki 2004 metų Irena Dikšaitienė kartu su savo vyru Kasparu buvo Evangelijos radijo (Wetzlar, Vokietijoje) lietuviškųjų religinių laidų redaktorė ir kalbetoja, kur buvo iš viso pagaminta daugiau nei 3000 laidų, transliuojamų per Trans World Radio į Lietuvą. Sulaukta daug klausytojų laiškų. Evangelijos Radijo laidos lietuvių kalba pradėtos gaminti ir transliuoti 1968 metais liepos 6 dieną.

    Veikla

    Jau 1977 metais Irena Dikšaitienė įsijungė į Vokietijos Lietuvių Socialdemokratų draugiją (VLSDD).

    Irena ir Kasparas Dikšaičiai, kaip LSDP Užsienio Delegatūros delegatai, dalyvavo Socialistų Internacionalo tarybos suvažiavime Romoje 1987 m. balandžio 8-9 dienomis ir Paryžiuje (1988), kur Irena pasakė viešai kalbą, nors ir neilgą (tiek tegauta išimtinai laiko), dėl Lietuvos nepriklausomybės atstatymo būtinumo ir teisėtumo, ir prašė paramos (vertimas iš anglų kalbos):

    Mielas Pirmininke, mieli Draugai, norėčiau keliais sakiniais Jus painformuoti apie lietuvių socialdemokratų poziciją. Mes ir toliau reikalaujame slaptojo Ribbentropo-Molotovo pakto pasekmių panaikinimo. Tai reiškia, kad turi būti pilnai atstatyta Lietuvos nepriklausomybė ir demokratinė santvarka. Toks yra lietuvių tautos daugumos noras. Šiuometiniai įvykiai Lietuvoje yra tik vienas iš žingsnių į visišką nepriklausomybę. Prašome visų socialdemokrartinių partijų mus paremti, siekiant šio tikslo. Labai ačiū už Jūsų dėmesį.


    Irena ir Kasparas dalyvavo kaipo LSDP UD delegatai dar ir Socialistų Internacionalo XVIII Kongrese Stockholme 1989 m. birželio 20-22 dienomis. Tą kartą delegacijai dar priklausė Juozas Vilčinskas (delegacijos pirmininkas) iš Londono ir Vytautas Bylaitis iš Bonos..

    Nuo 1988 metų Irena įsijungė ir į Lietuvos Nepriklausomybės atstatymo darbą kartu su savo vyru Kasparu (Vyriausiojo Lietuvos Išlaisvinimo komiteto - VLIKas - ir Lietuvos Socialdemokratų partijos Užsienio Delegatūros - LSDP UD - įgaliotinis prie Europos Parlamento ir Europos Tarybos). Veikė Europos Parlamente Strasbūre Lietuvos nepriklausomybės atstatymo reikalais. Abu lankė parlamentarus, juos informavo ir kalbino paremti Pabaltijo valstybių nepriklausomybių atstatymą. Sulaukta nemažai paramos. 1991 m. už veiklą gautas pripažinimas, įvertinimas ir padėka iš Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos Prezidiumo nuo B. Kuzmicko ir LSDP pirmininko prof. Kazimiero Antanavičiaus.


    Irena parašė išsamius savo ilgo, įvairaus ir nelengvo gyvenimo prisiminimus vokiečių kalba, skirtus vokiečiams skaitytojams su daug informacijų apie Lietuvą ("Sehnsucht nach den Störchen von Sagavas"), kuriuos vyras verčia į lietuvių kalbą (Taip ilgiuosi Sagavo gandrų).

    Irena ir Kasparas 1998 metais persikėlė iš Vokietijos sveikatos sumetimais gyventi į Tenerifės salą.

    Irena Ona Natalija Benderytė-Dikšaitienė iškeliavo į Amžinąją Tėviškę 2016 metais sausio mėnesio 28 dieną. Palaidota Adeje miestelio (Tenerifėje) kapinėse.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Kasparas Dikšaitis – autorius ir redaktorius – 110% (+5542-104=5438 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 3% (+132-551=-419 wiki spaudos ženklai).