Irena Porvaneckienė-Adomaitytė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Irena Porvaneckienė-Adomaitytė

Gimė 1924 m. rugsėjo 14 d. (99 m.)
Šiauliai

Veikla
pedagogė, chorvedė

Irena Porvaneckienė-Adomaitytė (g. 1924 m. rugsėjo 14 d. Šiauliuose) – muzikos mokytoja ir chorvedė.

Biografija

Pirmasis muzikos mokytojas buvo vargonininkas ir chorvedys J. Uogintas. 1941 m. baigusi Šiaulių gimnaziją, dirbo įvairiose miesto įstaigose. 1944 m. pradėjo mokytojauti Bazilionių (Jonavos valsčius) progimnazijoje, o 1948 m. persikėlė į Raudėnus, čia mokytojavo septynmetėje mokykloje, vadovavo moksleivių ir suaugusiųjų chorams.

Muzikos pedagogo Stasio Bekerio paraginta 1950 m. įstojo į Šiaulių muzikos mokyklą, kur ketverius metus choro dirigavimo mokėsi pas Bronių Sližį ir Danutę Dovydėnaitę.

Nuo 1952 m. pradėjo dėstyti muziką ir dainavimą Meškuičių vidurinėje mokykloje (Šiaulių rajonas), vadovauti moksleivių chorams. Suorganizavo Meškuičių apylinkės meno mėgėjų dainų ir šokių liaudies ansamblį (130 dalyvių).

Kolektyvą konsultavo muzikos ir šokių specialistai iš Vilniaus (Adolfas Krogertas, Juozas Gudavičius, V. Bartusevičius) ir rengti koncertams Maskvoje. Po perklausos Vilniuje ansamblis gavo teisę koncertuoti Maskvoje. 1954 m. rugsėjo mėn. jis su dideliu pasisekimu koncertavo Žemės ūkio pasiekimų parodoje, Michailo Lomonosovo universitete ir Centriniuose meno darbuotojų rūmuose.

Grįžęs į Lietuvą, kolektyvas koncertų surengė Šiauliuose ir gretimuose rajonuose, dalyvavo Estijos rajoninėse dainų šventėse, 1955 m. respublikinės dainų šventės konkurse Vilniuje laimėjo trečiąją vietą, koncertavo Valstybinės filharmonijos salėje.

Metus mokytojavo Joniškėlio vidurinėje mokykloje, o nuo 1958 m. kelis dešimtmečius muziką ir dainavimą dėstė, vadovavo moksleivių chorams ir vokaliniams ansambliams Pušaloto vidurinėje mokykloje (Pasvalio rajonas). Jaunučių chorą parengė 1969 m. respublikinei moksleivių meno ir sporto šventei, o jaunių chorą – 1965 ir 1975 m. respublikinėms dainų šventėms. Taip pat vadovavo ir suaugusiųjų meno mėgėjų įvairiems kolektyvams. Mokytoja dirigavo Šiaulių ir Pasvalio rajonų dainų šventėse.[1]

Šaltinis

  1. Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 88% (+3153-61=3092 wiki spaudos ženklai).
  • Rimantas Lazdynas – redaktorius – 14% (+507-0=507 wiki spaudos ženklai).