Italijos pretorinė prefektūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Italijos pretorinė prefektūra{{#set:Vardininkas=Italijos pretorinė prefektūra}}
PRAEFECTURA PRAETORIO ITALIAE
337 – 584

Blank.png

Praetorian Prefectures of the Roman Empire 395 AD.png

Prefektūra 395 m. (pažymėta geltonai)

Valstybė: Vakarų Romos imperija
Administracinis centras: Roma
Mediolanum
Ravena (nuo 476 m.)
Diecezijos: 4 (395)
337-476: Vakarų Romos imperija
476-493: Odoakro karalystė
493-535: Ostgotų karalystė
535-584: Vėliava Rytų Romos imperija

[[Kategorija:Šablonas:Country data Vakarų Romos imperija istoriniai administraciniai vienetai]] {{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}} Italijos pretorinė prefektūra (lot. Praefectura praetorio Italiae) – vėlyvosios Romos imperijos administracinis vienetas, viena iš trijų (vėliau keturių) pretorinių prefektūrų. Jis apėmė dabartinę Italiją su salomis, Korsiką, dalį Šveicarijos ir Austrijos, šiaurinį Alžyrą, Tunisą ir Libiją.

Raida

Prefektūra buvo įkurta 337 m., po Konstantino mirties, kuomet trys jo sūnūs pasidalino imperiją į tris prefektūras. Iš pradžių prefektūra apėmė ne tik valdas Afrikoje ir Italijoje, bet ir didžiąją dalį Balkanų pusiasalio. 356 m. teritorijos Balkanuose (3 diecezijos) buvo atskirtos kaip Ilyrijos pretorinė prefektūra. Tačiau iki pat 395 m. Ilyrijos prefektūros likimas buvo permainingas: ji buvo tai atkuriama, tai naikinama, ją visą ar jos dalis prijungiant prie Italijos. Galiausiai, padalinus Romos imperiją į dvi dalis, Italijos prefektūra priskirta Vakarų Romos imperijai, ir ji gavo valdyti Panonijos dieceziją iš Ilyrijos prefektūros.

476 m. žlugus Vakarų Romos imperijai, prefektūros teritorijas ėmė kontroliuoti Odoakras, o 493 m. - Ostgotai. Užkariautojai paliko senąją Romos administracinę sistemą, kartu ir prefektūrą. Tik ji neteko savo valdų Afrikoje, Korsikos ir Sardinijos. 553 m. Justinianas susigrąžino Italijos prefektūrą, ir taip ji tapo Rytų Romos imperijos dalimi. 568 m. didžiąją dalį prefektūros nukariavo Langobardai, kurie jos nebeatkūrė. Likusias prefektūros teritorijas, likusias Rytų Romai, Justinianas 584 m. pavertė Ravenos egzarchatu

Sandara

Iš pradžių prefektūrai priklausė šios diecezijos:

Po 356 m. trys paskutiniosios diecezijos atskirtos, o 395 m. Panonijos diecezija vėl prijungta.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: