Ivan Gašparovič

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Ivan Gašparovič
Slovakijos prezidentas
Ivan Gasparovic.jpg

Gimė 1941 m. kovo 27 d. (78 m.)
Poltaras, Slovakija

Sutuoktinis(-ė) Silvia Beníková
Slovakijos prezidentas
Kelintas 3
Ėjo pareigas 2004 m. birželio 15 d. –
Ankstesnis Rudolf Schuster

Pareigos Slovakijos prezidentas
Partija Žmonių partija – judėjimas už demokratinę Slovakiją

Alma mater Bratislavos Komenskio universitetas

Vikiteka Ivan GašparovičVikiteka

Ivan Gašparovič (g. 1971 m. kovo 27 d.) yra Slovakijos politikas, teisės mokslų profesorius. Nuo 2004 m. birželio 15 d. politikas eina Slovakijos prezidento pareigas. Jis yra pirmasis šalies vadovas perrinktas antrai kadencijai.

I. Gašparovič gimė mažame Slovakijos miestelyje Poltare. Jo tėvas Vladimir Gašparović po I pasaulinio karo emigravo iš Kroatijos ir buvo pradinės mokyklos mokytojas.

Nuo 1959 iki 1964 m. I. Gašparovič studijavo pagrindiniame šalies Bratislavos Komenskio universitete teisės mokslus. 1968 m. politikas prisijungė prie šalies komunistų partijos, paremdamas Alexander Dubček reformas. Tačiau po ketverių metų I. Gašparovič buvo pašalintas iš partijos.

Vėliau iki 1990 m. vasaros I. Gašparovič grįžo dirbti į teisės sritį. Po Aksominės revoliucijos I. Gašparovič prisijungė prie Václav Havel komandos ir dirbo prokuroru.

1992 m. politikas prisijungė prie Žmonių partijos – judėjimo už demokratinę Slovakiją veiklos.

2002 m. I. Gašparovič sukūrė savo partiją Demokratinis judėjimas. Su ja jis dalyvavo parlamento rinkimuose, tačiau surinko tik 3,3 % balsų, kurių nepakako pakliūti į parlamentą.

2004 m. balandžio mėnesį politikas nusprendė dalyvauti šalies prezidento rinkimuose. Pagrindinis jo konkurentas buvo buvęs šalies premjeras Vladimír Mečiar. Pirmame rinkimų ture surinkęs 22,3 % balsų kartu su V. Mečiar (32,7 %) varžėsi antrame rinkimų ture. Jame I. Gasparovič surinko 59,9 % balsų ir tapo 3-iuoju šalies vadovu. Jis pakeitė Rudolf Schuster.

2009 m. rinkimuose I. Gašparovič gavo 55,53 % balsų, o opozicijos kandidatė Iveta Radičová – 44,47 % balsų.[1] Tokiu būdu I. Gašparovič tapo pirmuoju šalies prezidentu perrinktu antrai kadencijai.

Šaltiniai

Postas
Prieš tai:
Rudolf Schuster
Slovakijos prezidentas
2004-
Po to:
-


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: