JAV politinė sistema

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
USPresidentialSeal.jpg

Jungtinės Amerikos Valstijos yra federacinė demokratinė respublika. JAV sudėtyje yra 50 valstijų ir Kolumbijos federacinė apygarda, kurioje yra sostinė Vašingtonas.

Tiek federaliniame lygmenyje, tiek valstijose pagal valdžių atskyrimo principą skiriamos įstatymų leidžiamoji, vykdomoji ir teisminė valdžios šakos.

Turinys

Federalinė vyriausybė

Federalinei vykdomajai valdžiai atstovauja Prezidentas ir jo sudaroma vyriausybė (administracija). Prezidentas yra valstybės ir vyriausybės galva, ginkluotųjų pajėgų vadas.

Federalinė įstatymų leidžiamoji valdžia – dviejų rūmų Kongresas, susidedantis iš Atstovų rūmų ir Senato.

Federalinė teisminė valdžia susideda iš Aukščiausiojo teismo ir žemesnių federalinių teismų.

Prezidento rinkimai

JAV prezidento rinkimų rezultatai 18542004 m. Valstijos, kurių atstovai rinkikų kolegijoje balsavo už demokratų kandidatą, pažymėtos mėlynai, už respublikonų – raudonai, už kitą kandidatą arba nedalyvavusios balsavime – pilkai

JAV prezidentą renka rinkikų kolegija. Rinkikai į šią kolegiją renkami kiekvienoje valstijoje – valstija išrenka tiek rinkikų kiek turi atstovų Senate (po 2) ir kiek turi vietų Atstovų rūmuose (priklauso nuo gyventojų skaičiaus).

Visose valstijose, išskyrus Meiną ir Nebraską, visi kolegijos narių balsai tenka daugiausia šioje valstijoje balsų gavusiam kandidatui. Nei vienam kandidatui nesurinkus daugumos rinkikų balsų, prezidentą renka Atstovų Rūmai.

Valstijų vyriausybės

Kiekviena valstija turi savo konstituciją, įstatymų leidžiamąjį susirinkimą, gubernatorių.

Politinės partijos

JAV politiniame gyvenime dalyvauja Respublikonų, Demokratų ir kitos (smulkios) partijos.Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: