Jungtinių Valstijų Teisių bilis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio JAV teisių bilis)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Jungtinių Amerikos Valstijų Teisių bilis
Bill of Rights Pg1of1 AC.jpg
Valstybė JAV
Priėmimo data 1791
Valdymo forma Demokratija
Įstatymų leidžiamoji valdžia
Vykdomoji valdžia

Jungtinių Amerikos Valstijų Teisių bilis - pirmosios dešimt Jungtinių Amerikos Valstijų konstitucijos pataisų. Pataisų iniciatorius - Džeimsas Medisonas, savo pasiūlymus pateikęs 1789 metais vykusiame pirmajame JAV kongrese. Pagrindinis Teisių bilio šalininkas buvo Tomas Džefersonas. Teisių bilis įsigaliojo 1791 metų gruodžio 15 d., kai jį ratifikavo 3/4 JAV valstijų. Bilyje įtvirtinti proceso, baudžiamosios teisės principai, konstitucinės žmogaus teisės ir laisvės.

Reikšmė

Teisių bilis laisvę. Kiekvienam piliečiui garantuojama teisė turėti ginklą, o federalinei valdžiai be tinkamo teismo proceso sprendimo draudžiama atimti iš žmogaus gyvybę, laisvę ar jo nuosavybę.

Pagal Teisių bilį prieš pradedant teismą dėl sunkių federalinių nusikaltimų, reikalingas didžiosios prisiekusiųjų komisijos sprendimas, o teismo procesas turi būti viešas ir greitas. Sprendimą byloje priima nešališki prisiekusieji iš valstijos ar teisinės apygardos, kurioje įvyko nusikaltimas. Taip pat draudžiama antrąkart teisti žmogų už tą patį nusikaltimą. Be to, Teisių bilyje teigiama, kad teisių išvardijimas Konstitucijoje nereiškia, kad piliečiai neturi kitų teisių. Teisių bilis palieka visas galias, kurios nepaskirstos federalinei valdžiai, JAV gyventojams ir valstijoms.

Teisių bilis suvaidino svarbų vaidmenį JAV teisinėje ir politinėje sistemoje. Šis dokumentas ir toliau išlieka fundamentaliu laisvių ir tautos kultūros simboliu. Viena iš keturiolikos Teisių bilio originalo kopijų yra viešai demonstruojama Nacionalinės archyvų ir įrašų administracijos pastate Vašingtone.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: