Jamaikos demografija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Didžioji dalis jamaikiečių, mažiausiai 90 %, kilę iš Vakarų Afrikos: jų protėviai buvo prievarta atgabenti iš Afrikos vergų prekybos klestėjimo metu. Apie 4,9 % populiacijos sudaro mišrios kilmės žmonės, tarp jų indėnai - afrikiečiai, vakarų europiečiai - afrikiečiai arba kinai - indai. Šalyje taip pat gyvena kubiečių, libaniečių, sirų, pietų azijiečių, europiečių ir kitos mažumos.

Pastaraisiais dešimtmečiais šimtai tūkstančių jamaikiečių emigravo – daugiausia į Jungtines Valstijas, bet taip pat į Kanadą, Jungtinę Karalystę ir kitas šalis. Tiesa, panašu, jog paskutiniais metais ši emigracija ima palaipsniui silpnėti. Beje, Kanadoje veikia sezononių darbininkų programa, pritraukianti darbininkus iš Karibų šalių, ypač iš Jamaikos.

Vyriausybinių ir mokslo įstaigų kalba yra anglų, tačiau plačiai vartojamas ir Jamaikos kreolų dialektas. Dauguma jamaikiečių vartoja ir dialektą, ir anglų kalbą priklausomai nuo aplinkybių bei dažnai jas tarpusavyje maišo. Didžiausią įtaką dialektui yra padariusi anglų kalba, tačiau jame galima rasti žodžių ir sintaksės formų, kilusių iš ispanų, jorubos, akano, aravako, prancūzų, kinų, portugalų ir indų kalbų. Apskritai, dialektas skiriasi nuo anglų kalbos ir tarimu, ir sintakse.

Apklausos rodo, kad 80 % Jamaikos gyventojų yra krikščionys. Dauguma jų – protestantai, daugiausia dėl britų kolonializmo ir JAV religinių sektų įtakos. Romos katalikybė, atkeliavusi į salą kartu su Ispanijos kolonizatoriais, taip pat ganėtinai populiari saloje. Mūsų dienomis penkios populiariausios Jamaikos sektos yra: Dievo Bažnyčia (21,2 %), Septintosios Dienos Adventininkai (9 %), baptistai (8,8 %), penkiasdešimtininkai (7,6 %) ir anglikonai (5 %).

Jamaikoje egzistuoja daugybė nekrikščioniškos kilmės religijų, iš kurių labiausiai paplitęs yra rastafari judėjimas, įkurtas šioje saloje ir garbinantis velionį Etiopijos imperatorių Haile Selassie I. Obeah yra tikėjimas, kurio šaknys driekiasi iki Vakarų Afrikos Jorubos tradicijų, ir kuris turi panašumų su Vodon, Santeria, Candomble bei kitomis importo prekėmis, atvykusiomis į Amerikas kartu su Vakarų Afrikos vergais. Induizmas ir budizmas taip pat turi pasekėjų – tai siejama su imigracija iš Indijos ir Kinijos. Islamas ir judaizmas sudaro mažiau nei pusę procento.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+2841-46=2795 wiki spaudos ženklai).