Jan karalystė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Senovės Kinijos regionas:
Yan (燕)
Pavadinimas
Vieta Liaoning, Hebei
Priešistorinė kultūra Xiajiadian
Sostinė Jandžingas (Pekinas), Šiadu
Valstybė XI a. pr. m. e. – 222 m. pr. m. e.
Prijungta prie: Čin
Jan tarp kitų Kinijos regionų

Jan (kin.: 燕 yān, senasis tarimas ien) – senovinis Kinijos regionas ir istorinė valstybė, egzistavusi XI a. pr. m. e. – 222 m. pr. m. e. Šis regionas buvo Istorinės Kinijos šiaurės rytuose ir užėmė dabartinės Hebei provincijos šiaurės rytus ir Liaoning provincijos vakarinę dalį.

Geografija

Jan buvo labiausiai į šiaurės vakarus nutolęs Kinijos regionas. Pietuose jis ribojosi su Či, o vakaruose – su Džao regionu. Į rytus nuo jo prasidėjo istorinė Korėja, o į šiaurę – Mandžiūrija.

Regionas yra priglaudęs prie Bohai jūros. Iš vakarų jį ribojo Taihang kalnai, o iš šiaurės – Jan kalnai. Ten buvo pastatyta ir Didžiosios kinų sienos atkarpa, kuri saugojo valstybę nuo šiaurės klajoklių.

Regionas pasižymi žemumomis, čia daug upių, kurių svarbiausios – Liao, Luan.

Istorija

Priešistorė

Jau nuo III tūkst. pr. m. e. pabaigos teritorijoje atsirado priešistorinė Xiajiadian (夏家店) kultūra, kurios atstovai gyveno sėsliai, augino gyvulius. Randama šios kultūros dirbinių iš keramikos, kaulo, akmens (ypač bazalto, kurio daug šiose vietose). Randama bronzinių auskarų, būrimo kaulų.

II tūkst. pr. m. e. pabaigoje pastebimas kultūros sumenkimas, kurį galėjo sukelti šiaurės klajoklių įtaka. Sumažėjo gyventojų tankumas, pradėtas naudoti arklys, pranyko centralizuota valdžia. Suprastėjo keramikos dirbiniai, tačiau labiau išdirbta bronza, iš kurios pradėti gaminti ginklai bei ritualiniai indai (dažnai kopijuojant Džou dinastijos modelius).

Valstybingumas

Yan valstybė pirmiausia buvo įkurta Huanghės žemupyje, bet vėliau ji persikėlė į šiaurę. Ilgainiui ji įgijo nepriklausomybę nuo Džou Kinijos.

Per istoriją Jan ypač daug kovojo su savo svarbiausiomis kaimynėmis Či ir Džao. Tuo pačiu ji kovojo su tautomis šiaurėje, – donghu, iš kurių 300 m. pr. m. e. iškovojo Liaodong pusiasalį.

314 m. pr. m. e., kaimyninė Či, pasinaudodama Jan įpėdinystės krize, įsiveržė į šalį ir beveik ją okupavo, tačiau šalyje kilus maištui, Či armija buvo išvaryta. Vėlesnis Jan valdovas Džaovangas, susivienijęs su Džao, Čin, Han ir Vei, įsiveržė į Či ir užėmė daugumą jos teritorijos. Tačiau po šio valdovo mirties Či atkūrė nepriklausomybę.

227 m. pr. m. e. Čin užėmus kaimyninę Džao, Yan karalius siuntė žudiką į Čin sostinę, kad užmuštų jos karalių (būsimąjį Kinijos imperatorių Čin Ši Huangas). Šis pasikėsinimas nepavyko, ir 222 m. Jan buvo užkariauta, prijungta prie Čin karalystės.

Tolesnė istorija

Jan regionas priklausė iš pradžių Čin, vėliau Han Kinijai. Žlugus Han dinastijai, regionas atiteko Cao Vei, vėliau Džin valstybei. Šiai nusilpus, teritorijoje įsitvirtino šianbai (juvenių klanas), kuris valdė nuo III a..

337 m. teritorijoje šianbai (murongų klanas) atgaivino Jan pavadinimą, įkurdami šioje teritorijoje visą eilę valstybių, pavadintų "Jan", – (Ankstyvoji Jan, Vėlyvoji Jan, Šiaurės Jan, Pietų Jan).

Senovės Kinijos regionai (Džou dinastija) Zhou-orn.png
Vidurio lyguma | Dzin: (Han | Džao | Vei) | Či | Jan | Song | Lu | Čin | Ču | U | Jue | Šu | Ba


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5264-0=5264 wiki spaudos ženklai).