John Irving

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Džonas Irvingas
(angl. John Irving)
John Irving at Cologne 2010 (7108).jpg
Džonas Irvingas Vokietijoje, Kelne, 2010 m. rugsėjo 14 d.

Gimė 1942 m. kovo 2 d. (82 m.)
Ekseteris, Naujasis Hampšyras

Veikla
JAV rašytojas, novelistas

Žinomas už Pasaulis pagal Garpą, Nju Hampšyro viešbutis

Džonas Vinslas Irvingas (gimimo vardas Džonas Volasas Blantas jaunesnysis; 1942 m. kovo 2 d. Naujasis Hampšyras, JAV) yra garsus JAV rašytojas ir Oskaro laimėtojas.

Irvingas pelnė kritikų pagyras bei populiarumą tarp skaitytojų kai 1978 m. išleido tarptautinės sėkmės susilaukusį kūrinį Pasaulis pagal Garpą. Kai kurie Irvingo darbai, tarp jų Sidro namų taisyklės ir Malda už Oveną Minį, tapo bestseleriais ir buvo ekranizuoti. Keleto Irvingo kūrinių siužeto vieta vyksta Ekseteryje, Nju Hampšyre, kur pats Irvingas ir užaugo.

Jis laimėjo Oskarą už geriausią adaptuotą filmą 1999 m. Apdovanojimas gautas už Sidro namų taisykles.

Karjera

Irvingo karjera prasidėjo 26-erių metų, kai parašė pirmąją novelę "Meškų išlaisvinimas". Debiutas buvo gan neblogai įvertintas, tačiau masinio skaitytojų dėmesio nepasiekė. Septintajame dešimtmetyje jis studijavo kartu su kitu garsiu rašytoju Kurtu Vonnegutu vienoje meno mokykloje. Jo antrasis ir trečiasis kūriniai – Vandens metodas ir Vidutinio svorio santuoka – buvo panašiai įvertintos kaip ir pirmasis kūrinys. Maždaug 1975 m. Irvingas tapo profesoriaus asistentu Maunt Holioko koledže, Didžiojoje Britanijoje.

Nepatenkintas savo pirmuoju leidėju "Random House" dėl prastos kūrinių sklaidos, Džonas Irvingas ketvirtąjį savo kūrinį Pasaulis pagal Garpą išleido kartu su "E. P. Dutton" leidykla, kurie pažadėjo kokybiškesnį marketingą. Kūrinys tapo tarptautiniu bestseleriu ir kultūriniu fenomenu. Taip pat kūrinys pretendavo į geriausios Nacionalinės knygų apdovanojimo grožinės literatūros kūrinį. Kitais metais šis kūrinys laimėjo Nacionalinį knygos apdovanojimą grožinės literatūros srityje. Vėliau šis kūrinys buvo ekranizuotas, o filmo režisierius buvo Džordžas Rojus Hilas. Filme vaidino Robinas Viljamsas. Retam žmogui žinomas faktas, kad kūrinys Pasaulis pagal Garpą buvo rimtas pretendentas į 1979 m. Pulitzerio premiją.

Pastarasis kūrinys pavertė Irvingą iš mėgėjo, niekam nežinomo rašytojo į autoritetingą novelistą, kurio visi tolesni kūriniai tapo bestseleriais. Iškart po Garpo 1981 m. sekė Nju Hampšyro viešbutis, apie kurį buvo įvairiausių atsiliepimų – ir gerų, ir blogų. Kaip ir su Garpu, "Nju Hampšyro viešbutis" buvo ekranizuotas, tik šįsyk režisieriumi pasirinktas Tonis Ričardsonas, o filme vaidino Džodi Foster ir Robas Lauvas.

1985 m. Irvingas išleido kūrinį Sidro namų taisyklės. Siužetas vyksta Meine, našlaičių prieglaudoje, o pagrindinė kūrinio tema – abortas. Daugybė kritikų ieškojo paralelių tarp šios novelės ir Čarlzo Dikenso novelės "Oliveris Tvistas". Kita Irvingo novelė buvo Malda už Oveną Minį, kurioje pasakojama apie Naujosios Anglijos šeimą, o pagrindinė kūrinio tema – religija. Šią novelę parašyti įkvėpė "Skardinis būgnelis", kurią parašė Giunteris Grasas bei "Raudonas laiškas", kurią parašė Nathanelis Houtornas. Šiame kūrinyje Irvingas pirmą kartą nagrinėjo Vietnamo karo pasekmes, ypač karinę prievolę, kurios pats rašytojas išvengė, nes buvo vedęs tėvas. Malda už Oveną Minį tapo dar populiaresnė knygą už Pasaulis pagal Garpą ir dažnai yra įtraukiama į būtinų perskaityti knygų sąrašą Didžiosios Britanijos mokyklose.

Irvingas grįžo pas savo pirmąjį leidėją "Random House" išleisti kitos savo knygos Cirko sūnus (1995 m.) Tikriausiai tai pats sudėtingiausias ir sunkiausias jo kūrinys ir visiškai kitoks lyginant siužeto vietą su kitų kūrinių aplinkybėmis. Nors kritikai išpeikė šį kūrinį, tačiau Cirko sūnus tapo nacionaliniu bestseleriu. 1998 m. Džonas Irvingas išleido Našlė vieneriems metams, kurią dienraštis "The New York Times" išrinko geriausia metų knyga.

Net keturi Džono Irvingo kūriniai užėmė pirmąją vietą pagal populiarumą "The New York Times" laikraštyje: "Nju Hapmšyro viešbutis", pirmoje vietoje išsilaikęs net septynias savaites, Sidro namų taisyklės, Našlė vieneriems metams ir Ketvirtoji ranka.

1999 m., po beveik dešimties metų kūrimo buvo pabaigtas filmas "Sidro namų taisyklės", kurį režisavo Lasis Holstromas. Jame vaidino Maiklas Keinas, Tobis Magvairas, Čarlizė Teron bei Delrojus Lindo. Pats Irvingas taip pat trumpam šmėstelėjo ekrane vaidindamas geležinkelio prižiūrėtoją. Filmas buvo nominuotas keliems Oskarams, tame tarpe už geriausią metų filmą bei geriausią adaptuotą scenarijų filmui.

Netrukus po filmo pristatymo, Dž. Irvingas išleido memuarus apie filmo "Sidro namų taisyklės" statymą. Po išleidimo rašytojas pasirodė Kanados CBC televizijos laidoje "Karštas dalykėlis", kad pareklamuotų savo knygą. Laidos metu Irvingas kritikavo populiarų JAV knygų autorių Tomą Volfą sakydamas, jog šis "nemoka rašyti" ir, kad pastarojo "rašliava" priverčia Irvingą gardžiai juoktis. Kiek vėliau tais pačiais metais Volfas pasirodė "Karštame dalykėlyje" ir pavadino Irvingą bei dar jį kritikavusius rašytojus "juokdariais", kurie, neva, pavydėjo jam dėl neseniai pasirodžiusio betselerio "Subrendęs vyras".

Kai 2001 m. pasirodė Ketvirtoji ranka, ji tapo betseleriu. Vėliau pasirodė vaikiška apysaka "Garsas toks, lyg kažkas nenorėtų jo skleisti", kurios siužetas buvo įtrauktas į kitą jo knygą "Našlė vieneriems metams", pasirodžiusią 2004 m. Galiausiai, kitų metų liepos 12 d. išleista novelė Kol tave rasiu.

2005 m. birželio 28 d., dienraštis "The New York Times" publikavo straipsnį atskleidžiantį, jog kūrinyje Kol tave rasiu Dž. Irvingas įtraukė ir keletą asmeninių dalykų, apie kuriuos nebuvo viešai žinoma. Vienas jų yra seksualinis smurtas prieš Irvingą nuo vyresnės moters, kai Džonui tebuvo 11 metų, o kitas – biologinio tėčio atsiradimas Irvingo gyvenime.

Naujausioje savo novelėje Paskutinė naktis Tvisted Riveryje, išleistoje 2009 m., pagrindinis kūrinio personažas yra taip pat rašytojas, kurio "karjera panaši į paties Džono Irvingo", kaip teigė vienas JAV žurnalistas.

Kiti projektai

Nuo tada, kai pasirodė garsusis Pasaulis pagal Garpą, Džonas Irvingas tapo nepriklausomu rašytoju, galinčiu skirti visą savo laiką ir dėmesį rašymui bei tuo pačiu metu nesirūpinti finansais. Laisvu laiku rašytojas dėstė paskaitas įvairiuose universitetuose, įskaitant ir "Iova Writers Workshop". Taip pat Džonas treniravo savo sūnaus vidurinės mokyklos imtynių komandą, kadangi pats labai mėgdavo imtynes. Beje, 1992 m. Irvingas buvo išrinktas į JAV Nacionalinę imtynių šlovės galeriją kaip "išskirtinis amerikietis".

Be savo garsiųjų kūrinių, jis publikavo novelių kolekciją "Bandymas išgelbėti Pigį Snydį" ir memuarus apie filmo "Sidro namų taisyklės" kūrimą "Mano filmo verslas" bei rašymą ir imtynes "Įsivaizduojama draugė". 2010 m. Džonas Irvingas atskleidė, kad jis kartu su Todu Viljamsu kurs knygos Ketvirtoji ranka adaptaciją filmui.

Paskutiniu metu

Pastaruoju metu, trys įspūdingiausi Džono Irvingo kūriniai – Pasaulis pagal Garpą, Sidro namų taisyklės, Malda už Oveną Minį buvo perspausdinti dar ne vieną kartą. Knyga apie Oveną Minį buvo adaptuota filmui "Simonas Birčas" (Irvingas reikalavo, kad pavadinimas, personažų vardai turi būti pakeisti, nepaisant to, Irvingas filmą įvertino teigiamai). 2004 m., dalis knygos Našlė vieneriems metams buvo adaptuota filme "Durys grindyse", kuriame vaidina Džefas Bridžisas ir Kim Besindžer.

2009 m. vienam Niujorko žurnalui rašytojas prasitarė, kad rašo tryliktąjį kūrinį, kurio pavadinimas bus "Pirmuoju asmeniu". Ji iš dalies paremta V. Šekspyro kalba iš kūrinio "Ričardas antrasis". 2010 m. pabaigoje per vieną interviu Irvingas atskleidė keletą įdomių faktų apie savo būsimą darbą: kūrinys bus pasakojamas pirmuoju asmeniu, kūrinio pagrindinis personažas bus 60-ies metų biseksualus Viljamsas, grįžtantis mintimis atgal į praeitį – į šeštajį ir septintajį dešimtmetį. Taip pat Viljamas įsimylės transeksualę ir didžiąją dalį laiko studijuos Vienoje, kur Viljamas dar kartą įsimylės, tik šįsyk amerikietę merginą, siekiančią tapti profesionalia operos dainininke. Novelė, iš dalies, bus panaši į Pasaulis pagal Garpą, nes, anot rašytojo, tai irgi knyga apie "žmones, kurie nekenčia jūsų dėl jūsų seksualinės prigimties".

Pasikartojančios temos

Daugybė temų, simbolių ir personažų panašumų kartojasi visuose Dž. Irvingo kūriniuose. Tarp tokių būtų galima paminėti Naująją Angliją, prostitutes, imtynes, Vieną, Ajovos valstiją, meškas, nelaimingus atsitikimus. Dažnai tarp veikėjų pasitaiko rašytojų, žurnalistų, knygų vaikams autorių, rašančių dienoraštį, šeimos istorikų ir kt. Dažnai personažai kovoja su įvairiomis asmeninėmis katastrofomis, yra įveliami į tam tikro filmo kūrimą, seksualinius ryšius tarp jaunų vyrų ir vyresnių moterų ar atvirkščiai. Kai kuriuose kūriniuose netrūksta žmonių be tam tikros kūno dalies (liežuvio, piršto, kt). Nepaisant visų panašumų, didžiausi trys panašumai visuose kūriniuose yra meškos, Garpas ir viešbutis, o dažniausia veikėjų profesija – rašytojas. Tai dar kartą patvirtina, kad Džonas Irvingas rašo apie tai, ką pats supranta, per savo patirties prizmę.

Pavadinimas Naujoji Anglija Prostitutės Imtynės Viena Meškos Nelaimingi atsitikimai Dingę tėvai Filmų kūrimas Rašytojai Seksualiniai ryšiai
Vandens metodas Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY neištikimybė
Vidutinio svorio santuoka Check markY Check markY Check markY Check markY svingas, meilės trikampis, neištikimybė
Pasaulis pagal Garpą Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY aseksualumas, prievartavimas, pedofilija, transeksualumas, svingas, neištikimybė
Niu Hemšyro viešbutis Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY išprievartavimas, vyresnė moteris/jaunesnis vyras, kraujomaiša, homoseksualumas, lesbietiškumas, gyvuliškumas
Sidro namų taisyklės Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY pederastija, lesbietiškumas, neištikimybė, išprievartavimas, kraujomaiša, gyvuliškumas
Malda už Oveną Minį Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY aseksualumas, nenatūralūs potraukiai
Cirko sūnus Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY transeksualumas, homoseksualumas
Našlė vieneriems metams Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY vyresnė moteris/jaunesnis vyras, išprievartavimas, lesbietiškumas
Ketvirtoji ranka Check markY Check markY Check markY Check markY vyresnė moteris/jaunesnis vyras
Kol tave rasiu Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY vyresnė moteris/jaunesnis vyras, lesbietiškumas, pedofilija
Paskutinė naktis Tvisted Riveryje Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY Check markY vyresnė moteris/jaunesnis vyras, meilės trikampis

Džonas Irvingas dažnai savo kūriniuose įpina "istorijos istorijoje" techniką, t. y. išplečia šalutines siužeto linijas.

Bibliografija

Asmeninis gyvenimas

1964 m. Džonas Irvingas vedė Šailę Lyrę, kurią 1963 m. sutiko Harvarde, prieš išvykdamas gyventi į Vieną, Austriją. Jie susilaukė dviejų sūnų – Kolino ir Brendeno – ir devintojo dešimtmečio pradžioje išsiskūrė. 1987 m. rašytojas vedė antrą kartą, Žanetą Turnbul, kuri buvo jo redaktorė "Bantam-Seal Books" leidykloje, o dabar yra viena iš partnerių. Jie turi paauglį sūnų Everetą. Irvingas turi namus Vermonte, Toronte ir Pointe au Barilyje, Kanados Ontarijo provincijoje.

Irvingo biologinis tėvas, kurio jis niekada nesutiko, buvo pilotas ir tarnavo JAV oro pajėgose. Antrojo pasaulinio karo metu, manyta, kad jis buvo pašauktas virš Birmos, 1943 m. liepą, tačiau šis išsigelbėjo (incidentas aprašytas novelėje Sidro namų taisyklės. Irvingas mažai žinojo apie savo tėvą iki pat 1981 m.

2007 m. Džonui Irvingui buvo diagnozuotas Prostatos vėžys.

2010 m. rašytojas patvirtino, kad jis yra antros kartos Emi Bišop pusbrolis, kuri, būdama profesoriaus asistente Alabamos universitete, šovė į šešis kolegas, iš kurių trys mirė. Tai įvyko 2010 m. vasario 12 d.

Citatos

  • "Rašyti noveles nepavargstu niekada."
  • "Mūsų vaikystė yra pavogiama iš mūsų - ne visuomet vienu dideliu skaudžiu įvykiu, bet dažniausiai po daugybės mažiau skaudžių įvykių."
  • "Prieš rašydamas knygą, aš tris mėnesius planuoju ją savo galvoje, kol pagaliau parašau paskutinį sakinį. Parašęs paskutinį sakinį, dirbu "atgal" eidamas į pradžią. Retai kas nors vyksta ne pagal mano planą."
  • "Neįsivaizduoju, koks bus pirmasis mano knygos sakinys ir nežinau, kokiu keliu bus "vedamas" skaitytojas. Tačiau žinau, kaip skaitytojas užbaigs istoriją."
  • "Skaitytojai man neseniai prasitarė Londone "na, žinau, kad pirma parašote paskutinį sakinį, tai nuo pabaigos ir pradedu". O aš pasakiau: "o, ne, jūs neturite taip daryti."
  • "Jaučiu daug stipresnę imtynių bendruomenės paramą nei rašytojų ir menininkų. Kodėl? Todėl, kad imtynės reikalauja didesnio atsidavimo ir disciplinos negu rašymas."
  • "Kai esi vaikas ir kai tau kas nors bando kažką neigti, tu išgalvoji tą dalyką, nes neturi progos jo pažinti. Taigi, aš neturėjau progos pažinti savo tėvo, tai išgalvojau ir jį."
  • "Mano knygų personažai yra tokie, kurių negalima kontroliuoti, kurių nesugebėjo suvaldyti net gamta - jie kitokie."
  • "Aš neišgalvoju keistų dalykų. Aš tiesiog sugebu įžvelgti daugiau keistenybių negu kiti."
  • "Rašau, nes bijau prarasti svarbius žmones: mylimąją, tėvą, sūnų. Velniškai bijau prarasti sūnų, nors niekada ir nesu praradęs. Tačiau vistiek savo novelėse rašau apie sūnaus praradimą, nes labai bijau jo netekti. Manau, tai pasako daugiau negu tai, kad Kurtas Vonegutas buvo mano dėstytojas, kas irgi yra tiesa."

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+18943-68=18875 wiki spaudos ženklai).