Jokūbas VI

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Jokūbas I)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Jokūbas VI
James VI and I.jpg
Džeimsas VI
Stiuartų dinastija

Gimė 1566 m. birželio 19 d.
Mirė 1625 m. kovo 27 d. (58 m.)

Tėvas Henrichas Stiuartas
Motina Marija Stiuart
Sutuoktinis(-ė) Anna Dunska
Vaikai

Karolis I

Flag of Scotland.svg
Škotijos karalius
Valdė 1567 m. - 1625 m. (~58 m.)
Karūnavimas 1567 m. liepos 29 d.
Pirmtakas Marija Stiuart
Įpėdinis Karlas I
Royal Arms of England (1198-1340).svg
Anglijos karalius
Valdė 1603 m. - 1625 m. (~22 m.)
Karūnavimas 1603 m. liepos 25 d.
Pirmtakas Elžbieta I
Įpėdinis Karolis I

Vikiteka Jokūbas VIVikiteka
Parašas
James I of England signature.svg

Džeimsas VI (Džeimsas Stiuartas; 1566 m. birželio 19 d. – 1625 m. kovo 27 d.) – Škotijos, Anglijos ir Airijos karalius, pirmasis pasivadinęs Didžiosios Britanijos karaliumi. Nuo 1567 m. liepos 24 d. jis valdė Škotiją Džeimso VI vardu. Po 1603 m. kovo 24 d. įvykusios Karūnų sąjungos jis Džeimso I vardu tapo ir Anglijos bei Airijos valdovu. Jis buvo pirmasis Stiuartų kilmės Anglijos monarchas, įžengęs į sostą po paskutiniosios Tiudorų valdovės Elžbietos I, nepalikusios paveldėtojo, mirties.

Škotijoje Džeimsas buvo sėkmingas valdovas, tačiau to negalima pasakyti apie Angliją. Jis nesugebėjo suvaldyti priešiškai nusiteikusio parlamento, o Bendruomenių rūmų atsisakymas paremti didesnių mokesčių projektą pakirto karališkąjį iždą. Jo palankumas politiniam absoliutizmui, nesugebėjimas tvarkyti karalystės iždo ir nepopuliarių favoritų palaikymas paruošė dirvą Anglijos pilietiniam karui, kurio metu Džeimso sūnus ir įpėdinis Karolis I buvo nuteistas, ir jam įvykdyta mirties bausmė. Kita vertus, Džeimso valdymo metu Anglijos ir Škotijos karalystėse daugmaž vyravo stabilumas.

Kaip ir Alfredas Didysis, Džeimsas laikomas vienu intelektualiausių ir labiausiai apsiskaičiusių asmenų, kada nors užėmusių Anglijos ar Škotijos sostą. Jo valdymo metu dauguma aspektų tęsėsi Elžbietos laikų Anglijos kultūros klestėjimas; septinmyliais žingsniais į priekį ėjo mokslas, literatūra ir menas, tobulinami Sero Frensio Beikono, Viljamo Šekspyro ir kt.Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: