Joniškėlio dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Joniškėlio dvaras
Joniškėlio dvaras
Joniškėlio dvaras
Vieta Joniškėlis
Įkurtas 1648 m.
Rūmų stilius Klasicizmas
Bajorų giminės Ignotas Karpis
Savininkas Šiuo metu dvaro pagrindiniame pastate veikia muziejus.

Joniškėlio dvarasdvaras Joniškėlio miestelio vakariniame pakraštyje. Tai vienas stambiausių pastatų ir parko ansamblių Žiemgalos regione. Dvaro teritorijoje yra įsikūrusi Lietuvos žemdirbystės instituto bandymų stotis. Dvaro pagrindiniame pastate veikia muziejus. XVIII a. pabaigos – XIX a. pabaigos dvaro sodyboje išlikę:

  • klasicistiniai senieji rūmai, statyti XVIII a. pabaigoje, rekonstruoti XIX a. antroje pusėje,
  • naujieji rūmai, statyti XIX a. antroje pusėje,
  • oficina, vandens malūnas, abu XVIII a. pabaigoje,
  • karvidė, 1871 m.,
  • du svirnai, statyti XVIII a. pabaigoje ir XIX a. pabaigoje,
  • du kumetynai, abu XIX a.,
  • istorizmo krypties ratinė, kalvė, rūkykla, sodininko namas, oranžerijos liekanos, visi XIX a. pabaigoje, vokiečių archit. F. Lemannas.
  • Mišraus plano parkas, įkurtas XVIII a. pabaigoje, išplėstas XIX a. pabaigoje. [1]

Dvaro kompleksą sudarantys 20 pastatų išsidėstę 34 ha teritorijoje. Kompozicinį parko ir visos sodybos centrą sudaro XVIII a. rūmai ir prieš juos esanti netaisyklingo kvadrato formos 1 ha ploto erdvė aplink kurią išsidėstę kiti pastatai.

Istorija

Dvaras minimas nuo 1684 m. Nuo XVII a. pabaigos Joniškėlio dvaras priklausė Karpiams.

Gausioje Joniškėlio dvarininkų Karpių giminėje būta visokiausių žmonių. Pavyzdžiui, Ignotas Karpis (1780–1808) testamente įrašė, kad dalis dvaro pajamų būtų skiriama ligoninei ir mokyklai išlaikyti. Joniškėlio ligoninė tapo pirmąja kaimo ligonine Lietuvoje, o Narteikiuose įkurta Joniškėlio parapinė mokykla – pirmąja šio tipo mokykla Lietuvoje, kur valstiečių vaikus imta mokyti žemės ūkio pagrindų, žinias siejant su gamybine praktika tam tikrame paskirtame plote. Karpių giminėje būta ir tokių, kurie nuslėpė Igno Karpio testamento teiginį, kad jo dvarų valstiečiai, nors ir negavę žemės, paleidžiami iš baudžiavos.

Karpių klestėjimo laikais XIX a. Joniškėlis nurodomas kaip vienos didžiausių Kauno gubernijoje dvarų valdų centras, kuris kartu su valdomais kaimais sudarė 47984 dešimtinių žemės plotą su 9604 valstiečiais. [2]

Nuotraukos

Nuorodos

  1. Vincas Brazauskas. Joniškėlis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IX (Juocevičius-Khiva). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. - 711 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.
  2. Kęstutis Labanauskas. Lietuvos dvarai, Šviesa, 2007, 34 psl.Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: