Julijonas Būtėnas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Julijonas Būtėnas
Julijonas Būtėnas 1915.jpg

Gimė 1915 m. kovo 24 d.
Dovydai, Joniškėlio valsčius, Biržų apskritis
Mirė 1951 m. gegužės 22 d. (36 m.)
Rūdšilio giria prie Lekėčių

Veikla
žurnalistas, pasipriešinimo okupaciniams režimams veikėjas

Išsilavinimas 1933 m. Linkuvos gimnazija
Alma mater 1936 m. Vytauto Didžiojo universitetas

Žymūs apdovanojimai

Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžius

Julijonas Būtėnas (1915 m. kovo 24 d. Dovydai, Joniškėlio valsčius, Biržų apskritis – 1951 m. gegužės 22 d. Rūdšilio giria prie Lekėčių) – žurnalistas, pasipriešinimo okupaciniams režimams veikėjas.

Turinys

Kilmė

Brolis Petras Būtėnas.

Išsilavinimas

Julijonas 1933 m. baigė Linkuvos gimnaziją (9 laida).

19331936 m. Vytauto Didžiojo universitete studijavo teisę. 1937 m. baigė Karo mokyklą.

Gyvenimo kelias

Nuo 1934 m. bendradarbiavo dienraštyje „Rytas“, dirbo jo redakcijoje. 19361940 m. dienraščio „XX amžius“ užsienio politikos apžvalgininkas.

Lietuvą okupavus TSRS, 1940 m. rugpjūčio mėn. atvykęs į Berlyną tapo Lietuvos aktyvistų fronto (LAF) nariu. 1941 m. kovo mėn. įstojo į LAF kovos padalinį – Tautinio darbo apsaugą.

1941 m. birželio mėn. grįžęs į Lietuvą dirbo LAF informacijos štabe, buvo pogrindžio dienraščio „Į laisvę“ redakcijos narys. Taip pat Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos fakulteto Žurnalistikos katedros jaunesnysis asistentas. Nuo 1942 m. gegužės mėn. kaip „Į laisvę“ korespondentas – lietuvių antinacinio pogrindžio ryšininkas Berlyne. 19431944 m. dienraščio „Ateitis“ korespondentas.

1944 m. Vietinės rinktinės štabo karininkas spaudos ir informacijos reikalams. 1944 m. nacių kalintas Salaspilio, Gdynės koncentracijos stovyklose iš kur pabėgo.

1945 m. Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK) Informacijos biuro vedėjas Vokietijoje, Eltos biuletenių redaktorius, kartu bendradarbiavo leidiniuose „Tėviškės žiburiai“, „Mažasis židinys“ ir kt.

19461948 m. dirbo VLIK Informacijos tarnyboje Pfulingene. Rašė į Lietuvių fronto bičiulių sąjūdžio ir kt. spaudą. Nuo 1947 m. Lietuvių žurnalistų sąjungos vicepirmininkas.

Nuo 1949 m. dirbo VLIK kariniame skyriuje Miunchene (slapyvardis Stevė, Margis). 1950 m. spalio 3 į Lietuvą palydėjo partizano J. Lukšos (slap. Daumantas) desantą ir grįžo.

1951 m. balandžio 19 d. su J. Kukausku parašiutais nusileido į Kazlų Rūdos miškus. Žuvo išduotas. 1999 m. leitenantas (po mirties).

Julijono Būtėno vardo premija

„Dienovidžio“ redakcija 1997 m. balandžio mėn. įsteigė Julijono Būtėno–žurnalisto, teisininko ir rezistento–vardo premiją, skiriamą autoriams už publicistinius straipsnius, vertinančius partizanų dvasios tęstinumą šiandieninėje Lietuvoje. Į „Dienovidžio“ prašymą paremti šią premiją aukomis patys pirmieji atsiliepę buvo: V.A.Dambrava, A.Rudis, J.Kojelis, R.Sirdys, K.Ambrozaitis, A.Razma, N.Bražėnaitė, P.Dalinda.

Jau paskelbti ir pirmieji Julijono Būtėno premijos laureatai: Eugenijus Ignatavičius, Viktoras Alekna, Kazimieras Pužickis, Algis Rupainis, Nijolė Gaškaitė, Algimantas Jukna, Petras Dirgėla.

Paminklinė lenta Linkuvos gimnazijoje

Linkuvos vidurinėje mokykloje 1997 m. gegužės 24 d. buvo atidengta paminklinė lenta Julijonui Būtėnui, tos mokyklos 9-tosios laidos 1933 m. abiturientui, teisininkui, žurnalistui ir tautos rezistencijos dalyviui. Lentą atidengė 18-tosios laidos 1942 m. abiturientas Anicetas Tamošaitis, dabartinis Šiaulių Šv. Ignaco bažnyčios rektorius, ir iš Amerikos atvykusi dr. Rožė Šomkaitė, J. Būtėno moksladraugė. Lentą pašventino ir žodį tarė Linkuvos parapijos klebonas kan. Bronius Antanaitis. Kalbėjo mokyklos direktorius Algis Aleksandras Dičpetris, Ignas Kvedaras, dr. Rožė Šomkaitė ir kt. Iškilmių programoje su dainomis dalyvavo taip pat mokytojos S. Lovčikaitės vadovaujamas folklorinis ansamblis „Linkava“ ir šių metų keli abiturientai, pateikę literatūrinį montažą iš Julijono Būtėno gyvenimo.

Atminimo lentos iniciatoriai, padengę jos išlaidas, buvo Julijono Būtėno bendraklasiai Juozas Gruzdas, Juozas Pažemėnas ir Juozas Vitėnas. Lentos pagaminimu ir šiomis iškilmėmis rūpinosi mokyklos direktorius Algis Dičpetris.

Įvertinimai

Galerija

Nuorodos, šaltiniai

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: