Juozas Januškevičius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Juozas Januškevičius
Juozas Januškevičius 1862.jpg

Gimė 1862 m. birželio 2 d.
Ruponiai, Linkuvos valsčius
Mirė 1960 m. balandžio 21 d. (97 m.)
Riversaidas

Veikla
pedagogas, žurnalistas, kalbininkas, vertėjas

Alma mater Peterburgo universitetas

Turinys

Juozas Januškevičius (1862 m. birželio 2 d. Ruponių kaime, Linkuvos valsčius1960 m. balandžio 21 d. Riversaide, JAV) – Lietuvos pedagogas, žurnalistas, kalbininkas, vertėjas.

Biografija

Gimė ūkininko šeimoje. Baigęs Mintaujos gimnazijos šešias klases, įstojo į Petrapilio dvasinę akademiją, bet, supratęs, kad kunigystė – ne jo pašaukimas, metė seminariją, eksternu išlaikė brandos egzaminus atestatui gauti ir pradėjo studijuoti Peterburgo universiteto Teisės fakultete. Pradėjo bendradarbiauti Vienos, Austrijos laikraščiuose, kurie buvo leidžiami Rusijoje, vėliau viename Freiburgo leidinyje dirbo rusų ir lenkų skyriaus redaktoriumi. Darbo reikalais daug važinėjo į Vokietiją, Austriją, todėl galėjo Halės, Vienos, Krokuvos, Breslau universitetuose studijuoti germanistiką ir klasikinę filologiją. Breslau universitetas už 1902 m. parašytą „Lietuvių gramatikos pradžiamokslį“,jam suteikė mokslinį daktaro laipsnį.

Baigęs studijas, grįžo į Peterburgą, mokytojavo šv. Kotrynos gimnazijoje, 19141915 m. Šiaulių vyrų gimnazijos lotynų kalbos mokytojas. Pirmojo pasaulinio karo metais gyveno ir dirbo Peterburge, nukentėjusiems nuo karo šelpti komiteto narys, vadovavo lietuvių kursams, globojo tris lietuviškus vaikų bendrabučius.

1918 m. grįžo į gimtinę. Lietuvos valdžia siūlė vadovauti vienai iš mokytojų seminarijų. Pasiūlymo atsisakė dėl per mažos šeimoje augančiam penkis vaikus algos. Pasirinko Telšių gimnaziją. Iš pradžių — mokytojas, vėliau — inspektorius, direktorius. Dėl konflikto su Saulės draugijos pirmininku Kordonu išvyko iš Telšių. 19211922 m. Šiaulių berniukų gimnazijos lotynų ir lietuvių kalbos mokytojas. 19221924 m. Kėdainių gimnazijos direktorius. Vėliau mokytojavo, direktoriavo Panevėžyje, Raseiniuose, Veiveriuose. [1]

Mokslinė veikla

Peterburge dalyvavo prof. T.Zielinskio komisijos darbe, kuri rengė naujas gimnazijos programas.

Bibliografija

  • Lotynų kalbos etimologija, Peterburgas, 1909 m.

Šaltiniai

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: