Juozas Skrupskelis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Juozas Skrupskelis
Linkuvos gimnazijos direktorius 09.jpg

Gimė 1919 m. lapkričio 25 d.
Kazilų k., Kriukų apylinkė, Joniškio raj.
Mirė 2004 m. (~85 m.)
Kaunas

Veikla

Juozas Skrupskelis (1919 m. lapkričio 25 d. Kazilų kaime Kriukų apylinkėje Joniškio raj. – 2004 m., Kaunas) – Linkuvos vidurinės mokyklos ir Pakruojo vidurinės mokyklos direktorius.

Biografija

Gimė Skrupskelių šeimoje, turėjo brolį Igną. Tėvas buvo dvaro darbininkas, pradėjęs kaupti savo turtą nuo Melgužės dvaro piemenuko botago, vėliau buvo to paties dvaro bernas, dvaro žemės sklypo nuomininkas, ūkelio Kazyluose nuomininkas, vėliau – to paties ūkio savininkas.

Juozas pradinius mokslus ėjo Kriukų pradinėje mokykloje. 1932 m. įstojo į Žeimelio progimnaziją, kurioje baigė 4 klases. Toliau mokslus tęsė Joniškio gimnazijoje, kurią baigė 1941 m. Tais pačiais metais buvo įstojęs į Šiaulių prekybos institutą, tačiau 1943 m. jį uždarius, teko grįžti pas tėvus į gimtąjį kaimą. 1945 m. Antrojo pasaulinio karo metais, buvo sunkiai sužeistas ir teko gydytis įvairiose ligoninėse. 1946 m. apdovanotas medaliu „Už pergalę prieš fašistinę Vokietiją“.

Juozas Skrupskelis
Pakruojo Atžalyno gimnazijos knygoje
Vienuolio veikalas Prieblandoje Linkuva, 1949 m. sausio 23 d. Vaidintojai mokytojai: gimn. dir. Vladas Valiušaitis, Vincas Valiušaitis, Irena Valiušaitienė, Petras Garšva, Janina Liumaitė-Kairienė, Juozas Skrupskelis, Valentinas Vasilevičius, Juozas Jasiūnas, Irena Liutkevičiūtė, mokiniai: Plačiakis, Rūkaitė, Gelažiūtė, Anilionis.

1946 m. pradėjo dirbti Linkuvos gimnazijoje karinio parengimo ir fizinio lavinimo mokytoju. Tais pačiais metais įstojo į Vilniaus valstybinio pedagoginio instituto istorijos fakulteto neakivaizdinį skyrių, o 1950 m. tapo mokymo dalies vedėju. 1952 m. su pagyrimu baigė VVPI ir įsigijo vidurinės mokyklos istorijos mokytojo kvalifikaciją. 1953 m. paskirtas Linkuvos rajono liaudies švietimo skyriaus mokyklų inspektoriumi, o nuo 1954 m. – Linkuvos vidurinės mokyklos direktoriumi. Juo dirbo trejus metus, nes 1957 m. buvo paskirtas Linkuvos rajono liaudies švietimo skyriaus vedėju. 1958 m. perkeltas į Pakruojį, kur dirbo pedagoginio kabinetu vedėju. 19591960 m. – Pakruojo vidurinės mokyklos direktorius, o nuo 1960 m. – tos pačios mokyklos direktoriaus pavaduotojas, mokytojas. 1967 m. atvyko į Baisogalą ir dirbo direktoriaus pavaduotoju, dėstė istoriją.

2004 m. mokytojas Juozas Skrupskelis mirė ir palaidotas Kaune Karmėlavos kapinėse.

Prisiminimai

Buvę mokiniai J.Skrupskelį atsimena kaip griežtą, reiklų, bet labai humanišką žmogų. Jis buvęs kruopštus, tolerantiškas, mėgęs dainuoti. Daugeliui Skrupskelis buvęs tikras autoritetas, visus žavėjo gebėjimas sudominti istorijos mokslu. Mokiniai jį mylėjo ir gerbė.

Cquote2.png

Istorikas Skrubskelis buvo ypatingas tuo, kad jis neliepdavo visko išmokti nuo a iki z, jam pakakdavo, kad vaikas „kalbėtų į temą“. Kaip šiandien prisimenu jo mėgstamiausią klausimą „kodėl?“ Juk jis stengėsi, kad mes visi suprastume, dėl kokių priežasčių vienas ar kitas įvykis mūsų istorijoje lėmė kitus įvykius.


Nijolė Marcinkutė

Cquote1.png


Cquote2.png

Mokytojas Juozas Skrupskelis dėstė istoriją irgi paskutinius dvejus metus. Prisimenu – neseniai buvau atsakinėjusi, gavau 5, todėl nebuvau kitą dieną pasiruošusi pamokai. Mokytojas vėl pakvietė mane atsakinėti ir suraitė dvejetą. Buvo labai gėda ir pamoka ateičiai.

Mokytojas flirtavo, eidavo pasivaikščioti su antrus metus toje pačioje klasėje likusia mokine. Aš pagalvodavau: kodėl nesu aš jos vietoje? Taigi – rūpėjo ir man tas mokytojas.


Kazė Duraitė-Arust, 1948 m. baigė Linkuvos gimnaziją (XXIV laida).

Cquote1.png


Šaltiniai

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: