Jupiter-C

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jupiter-C raketa paleidimo aikštelėje

Jupiter-C (liet. Jupiteris C) - nešančiosios raketos tipas, naudotas trims prieš orbitiniams skrydžiams, kurie buvo atlikti 1956 ir 1957 metais. Ją suprojektavo armijos balistinė raketų agentūra (ABMA), JAV. Visi trys skrydžiai buvo paleisti iš Kanaveralo kyšulio oro pajėgų stoties.

Aprašymas

Kiekvieną mašiną sudarė modifikuota Redstone balistinė raketa. Redstone kuro talpyklos buvo pailgintos 2,4 metro, kad suteiktų daugiau varomosios jėgos. Instrumentų patalpa sumažinta ir padaryta lengvesnė. Antra ir trečia raketos dalys buvo sudėtos "statine" viena ant kitos. Antroji raketos dalis buvo išorinis vienuolikos sumažintų Sergeant raketinių variklių žiedas. Trečioji buvo trijų sumažintų Sergeant raketų grupė. Šios dalys buvo laikomos žiedų ir apsuptos cilindriniu išoriniu kiautu. Sluoksniuota pagrindinė plokštelė buvo primontuota ant šratinio guolio, esančio pirmojoje raketos dalyje. Du elektriniai motorai suko vidinę raketos dalį nuo 450 iki 750 aps./min, kad kompensuotų disbalansą, kuris atsiranda raketinių motorų degimo metu. Sukimosi greitis buvo keičiamas, kad nerezonuotų su besikeičiančiu pirmosios raketos dalies vibracijos dažniu.

Prieš paleidimą viršutinė raketos dalis būdavo išsukama. Pirmąjį skrydžio etapą kontroliuodavo giroskopo valdomas autopilotas. Po 157 sekundžių nuo vertikalaus paleidimo raketa buvo užprogramuota skristi 40 nuokrypiu nuo horizonto. Pirmojo degimo metu sprogstantys skląsčiai iššaudavo ir instrumentinę dalį atskirdavo nuo pirmosios dalies kuro talpyklos. Po 247 skrydžio sekundžių radijo signalas uždegdavo antrąją dalį. Trečioji dalis iššaudavo jau po antrosios dalies "statinės" atsiskyrimo.

Ši sistema, išrasta Wernher von Braun 1956 metais, reikalavo valdymo sistemos viršutinėse dalyse. Juno I buvo pirmasis palydovas, paleistas Jupiter-C raketos.

Skrydžių istorija

  • 1956 m. rugsėjo 20: 7 km/s greičiu iškėlė 39,2 kg krovinį į 1,1 km aukštį.
  • 1957 m. kovo 15: iškėlė 140 kg krovinį į 560 km aukštį.
  • 1957 m. rugpjūčio 8: iškėlė 1/3 raketos priekio dydžio kūgį į 460 km aukštį.

Vikiteka

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2872-0=2872 wiki spaudos ženklai).