Jurgis Gudas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Jurgis Gudas
Jurgelis

Gimė 1868 m. balandžio 22 d.
Kumžaičiuose, Plungės raj.
Mirė 1944 m. gruodžio 7 d. (76 m.)
hitlerininkų nužudytas Kvecių miškelyje, Kretingos raj.

Veikla
knygnešys, Lietuvos politinis veikėjas, Kretingos Garbės pilietis
Partija 1905 m. Lietuvos socialdemokratų partija
<--
  Visuotinė lietuvių enciklopedija  
-->

Jurgis Gudas (Jurgelis, 1868 m. balandžio 22 d. Kumžaičiuose, Plungės raj. – 1944 m. gruodžio 7 d. hitlerininkų nužudytas Kvecių miškelyje, Kretingos raj.) – knygnešys, Lietuvos politinis veikėjas, Kretingos Garbės pilietis.

Biografija

Vaikystėje netekęs tėvų, gyveno pas gimines Kuliuose. Anksti išmoko skaityti lietuviškai ir rusiškai. Nuo 1890 m. knygnešys, iš Mažosios Lietuvos į Kulius, Žemaičių Kalvarijos, Kartenos, Kretingos, Plungės, Alsėdžių apylinkes, Mažeikius gabeno lietuvišką spaudą, nuo 1892 m. ir socialdemokratinę spaudą. Aprūpindavo spaudiniais Juozą Tumą, tuo metu dirbusį vikaru Kuliuose. Jo pagrindiniais bendradarbiais buvo Jurgis Bielinis, Adomas Mika, Morta Zauniūtė.

Turėjo patikimų spaudos platintojų, todėl jo nepavykdavo susekti. Tiktai kartą, einant per sieną apšaudė pasienio sargybinis. Buvo sužeista akis ir ta akimi prarado regėjimą. Bet ir toliau gabeno ir platino lietuvišką spaudą. Rusų persekiojamas turėjo apie 3000 rublių nuostolių, nors sprukdamas niekados knygų nebuvo pametęs.

Kūrė kuopeles knygoms ir laikraščiams skaityti ir pats labai daug skaitė.

1905 m. Lietuvos socialdemokratų partijos narys, Didžiojo Vilniaus Seimo dalyvis. Už Seimo nutarimų vykdymą policijos persekiotas, iki 1913 m. slapstėsi. Socialdemokratinės spaudos dar parnešdavo ir po spaudos draudimo panaikinimo.[1]

Nepriklausomoje Lietuvoje gavo 75 litų knygnešio pensiją. Vokiečių okupacinės administracijos įsakymu sušaudytas Kvecių miške.

Šaltiniai

  1. Vytautas Merkys. Jurgis Gudas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VII (Gorkai-Imermanas). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005. - 254 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: