Kagjupa

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Kagju)

Kagju(pa) (tibet. བཀའ་བརྒྱུད bka' brgyud pa - "žodinė linija") - viena iš keturių didžiųjų Tibeto budizmo mokyklų (sektų), atsiradusi XI a., įkurta vienuolio Marpa. Kitos trys mokyklos yra njingmapa, sakjapa ir kadampa (gelugpa). Kadangi ji atsirado vėliau nei Padmasambhava mokymas, ji priskiriama "refomuojųjų mokyklų", t. y. sarma grupei.

Įkūrimas

Vertėjas Marpa

Kagjupos įkūrėjas buvo vienuolis Marpa (1012-1097), kuris buvo vienas iš Budizmo tekstų vertėjų ir tris kartus vyko į Indiją, keturis kartus į Nepalą, ieškodamas šventųjų tekstų. Budos mokymą jis perėmė iš vienuolių Naropa ir Maitripa. Pirmasis buvo tiesioginis jo mokytojas, kuris perdavė mahamudros ir sistematizuotą šešių Naropos jogų mokymą.

Tibete Marpa įkūrė savo vienuolyną pietuose, netoli dabartinės Butano sienos, Drovolungo (gro bo lung) vietovėje Lhodrake (lho brag). Jis turėjo vieną žmoną ir aštuonias palydoves, kurios lydėdavo jį jo darbuose. Svarbiausi buvo keturi Marpos mokiniai, vadinti keturiais stulpais: Milarepa, Ngok Čoku Dordžė, Tšurtonas Vangi Dordžė, Meton Conpo.

Marpa norėjo savo mokymą perduoti per sūnų, kas buvo labai neįprasta Tibete, tačiau šiam mirus, jis perdavė pagrindinę mokymo liniją per Milarepą, o šis perdavė mokymą per Gompopa.

Mokymas

Kaip rodo Kagjupa pavadinimas ("žodinė tradicija"), šioje mokykloje pripažįstamas budizmo mokymo tiesioginis "perdavimas" mokytojo mokiniui. Šį terminą naudojo ne viena tuometinė Tibeto budizmo mokykla, propagavusi šį perdavimo būdą.

Svarbiausias Kagju mokymas remiasi mahamudra (tibet. Chagchen) doktrina ir sistematiška šešių Naropos jogų doktrina. Pastaroji pripažįsta šešias tobulėjimo stadijas, kurios įvardijamos kaip Tummo (vidinės širdies joga), Gjulu (iliuzinio kūno joga), Osel (aiškiosios šviesos joga), Milam (sapnų būklės joga), Bardo (tarpinės būsenos joga), Phova (sąmonės perdavimo joga).

Atšakos

Milarepos mokinys Gompopa (1079-1153) buvo laikomas penktuoju Mahamudros doktrinos pedavėju. Jis susistemino Kagjupos mokymą, žinomą kaip Dagpo Kagju (tibet. དྭགས་པོ་བཀའ་བརྒྱུད, dwags po bka' brgyud), o jo tiesioginiai ir netiesioginiai mokiniai XIII a. įkūrė iš viso 12 svarbiausių mokyklų. Jos skirstomos į keturias pagrindines (kadangi kilo iš tiesioginių Gompopa mokinių) ir aštuonias šalutines (kilo iš netiesioginių).

Keturios pagrindinės mokyklos

  • Karma Kagju, kurią įkūrė Düsum Khjenpa. Didžiausia ir svarbiausia mokykla. Ji turi paveldimą vadovą, tituluojamą karmapa. Svarbiausias vienuolynas buvo Curphu (70 km nuo Lasos), bet šiuo metu karmapa yra tremtyje ir gyvena Sikime, Rumteko vienuolyne. Dar vadinama "juodosios kepurės" sekta.
  • Barom Kagju - įkurta Barompa Darma Vangčug. Ši sekta buvo labai populiari Nagčeno karalystėje (Khamo regione), kur ir šiandien yra labai nedaug pasekėjų.
  • Tsalpa Kagju - įkurta Žang Judragpa Condru Drag.
  • Phagdru Kagju - įkurta Phagmo Drupa Dordžė Gjalpo (1110-1170). XIII a. tai tapo svarbiausia Tibeto sekta, kuri nuvertė Sakjapa mokyklos teokratiją ir įkūrė Phadmodų dinastiją. XV a. jie pralaimėjo Karma Kagju sektai, o XVII a. Phagmodams netekus valdžios Lasoje, sekta galutinai nunyko.

Aštuonios šalutinės mokyklos

Aštuonios šalutinės mokyklos (zung bzhi ya brgyad) visos atsirado iš Phagdru Kagju mokyklos, įkurtos svarbiausių Phagmo Drupa Dordžė Gjalpo mokinių. Jos buvo:

  • Drikung Kagju - įkurta Drigung Kyobpa Džikten Gönpo Rinčen Päl (1143-1217), ir taip pavadinta dėl Drikungo vienuolyno, kuris yra svarbiausias. Sektai vadovauja drikungpa lyderis (šiuo metu reziduoja Indijoje).
    • Lhapa Kagju - įkurta Gjalva Lhanangpa, kuris 1194 m. atnešė šį mokymą į Butaną ir išlaikė jį vyraujantį vakarų Butane iki XVII a., kol neįsitvirtino Drukpa sekta.
  • Lingre Kagju - įkurta Lingrepa Pema Dordžė (1128-1188)
    • Drukpa Kagju - atsirado iš Lingre Kagju įkūrėjo Lingrepa mokinio Cangpa Gjare (1161–1211). Ji priskiriama Dagpo Kagju grupei, bet neįtraukiama į tradicinį sąrašą. Ši mokykla buvo viena iš stipriausių istorijoje. Kuomet XVII a. Tibete įsigalėjo Gelugpa, Drukpa įsitvirtino Butane, ir tapo čia vyraujančia sekta. Tokia ji išlieka iki šiol.
  • Marcang Kagju - įkurta Marpa Drupthob Šerab Ješe (Šo vienuolynas rytiniame Tibete)
  • Šugseb Kagju - įkurta Gjergom Čenpo Žonnu Drakpa (1090-1171)
  • Taklung Kagju - įkurta Taklung Thangpa Taši Pal (1142-1210).
  • Trophu Kagju - įkurta Gjal Tša Rinčen Gon (1118-1195) and Kunden Repa (1148-1217).
  • Jabzang Kagju
  • Jelpa Kagju - įkurta Drubthob Ješe Cegpa.

Iš visos sektų įvairovės šiuo metu išlikusios Kagjupa sektos yra Karma Kagju, Drukpa, Drikung Kagju ir Taklung Kagju.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+21-0=21 wiki spaudos ženklai).