Kapadokija (Romos provincija)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Kapadokija{{#set:Vardininkas=Kapadokija}}
lot. CAPPADOCIA, gr. Καππαδοκία

Blank.png

18 m. – VII a.

Flag of PalaeologusEmperor.svg
 
Flag of PalaeologusEmperor.svg

Cappadocia SPQR.png
Valstybė: Romos imperija Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.): [[Diecezija (nuo IV a.)::Azijos diecezija]]
Administracinis centras: Cezarėja

{{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}} Kapadokija buvo Romos provincija Mažojoje Azijoje. Ji maždaug atitiko dabartinės Turkijos rytinę dalį. Provincija kontroliavo istorinius Kapadokijos, Ponto, Mažosios Armėnijos regionus. Nuo IV a. buvo Bizantijos imperijos provincija, bet užėmė mažesnes sritis.

Raida

Prieš įsigalint romėnams, šias žemes kontroliavo nepriklausoma Kapadokijos karalystė, valdoma Ariaratidų dinastijos. Nusilpus jos valdžiai, dėl vietos sosto varžėsi Bitinijos ir Ponto karalystės, tačiau Roma 95 m. pr. m. e. apgynė Kapadokiją, paversdama ją savo kliente. Tačiau Ponto karalius Mitridatas VI neatsisakė savo interesų, dėl ko tarp jo ir Romos kilo Mitridato karai. Jų metu Pontas išlaikė įtaką Kapadokijoje.

Tik 64 m. pr. m. e. Romai pavyko naujai atgauti valdžią Kapadokijoje, tačiau ji neskubėjo jos paversti provincija. Oktavianas pasitikėjo savo statytiniu karaliumi Archelajumi ir netgi jam davė valdas Kilikijoje bei Mažojoje Armėnijoje. Tačiau po Oktaviano mirties 14 m. Romos rytų politika pasikeitė. Archelajas buvo iškviestas į Romą ir įkalintas, Kapadokija paversta provincija. Tiesa, Archelajaus palikuonys gavo sostus kitose Romos klientėse - Armėnijoje ir Kilikijos karalystėje.

62 m. imperatorius Neronas panaikino savo klientę Ponto karalystę ir jos teritorijas atidavė Kapadokijos provincijai. Administraciniu centru tapo Cezarėja, ilgametė Kapadokijos karalių sostinė. Provincijos valdytojas buvo tituluojamas prokuratoriumi. Būdama viena ryčiausių imperijos provincijų, ji buvo stipriai militarizuota. Tai leido mobilizuoti pajėgas karuose su Partų imperija ir kištis į Armėnijos vidaus reikalus.

Ponto diecezijos provincijos apie 400 m.

Po III a. pabaigos Diokletiano administracinių reformų Azijos provincija stipriai sumažinta, jai paliekant tik centrines dalis. Nuo jos atskirtos naujos provincijos: Pontas, Pirmoji Armėnija, Antroji Armėnija, Didžioji Armėnija. Pati Kapadokija padalinta į dvi dalis: Pirmąją Kapadokiją (Cappadocia Prima, su sostine Cezarėja) ir Antrąja Kapadokiją (Cappadocia Secunda, su sostine Tiana). Visos jos priklausė Ponto diecezijai.

VI a. provincija patyrė izaurų genčių invazijas o kurį laiką ją užvaldė Sasanidų imperija. VII a. Bizantijos imperijos administracinės reformos metu provincija buvo padalinta tarp dviejų administracinių vienetų: Armeniako temos ir Anatolijos temos.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: